543 de taaiheid der spiervezels minder vermoeiend voor onze kaken te maken; de eigenaardige wijze van vleeschhouwen (van stelselmatig slachten is geen sprake) is hiervoor mede de oorzaak. Verder hebben vele beesten, die nu worden geslacht, in een vroeger tijdperk vau. hun leven voor de kar geloopen. Nog is er een factor, die niet vergeten mag worden: in groote garnizoenen zijn niet voldoende koeien disponibel (Atjeh laat ik geheel buiten rekening) zoodat zij van elders over land of per prauw moeten worden aangevoerd. Zelfs ontbreekt de gelegenheid om deze dieren voldoende te laten naweiden, om zich geheel van de reis te herstellen. Volgens deskundigen heeft dit een nadeeligen invloed op de qua- liteit van het vleesch. Ten einde eenigszins gewaarborgd te zijn tegen eenzijdigheid in mijn oordeel, heb ik inlichtirgen gevraagd aan een gouvernements veearts, die geruimen tijd in Indië is. Kortweg is zijn oordeel het volgende: Hij keurde bijna zonder uitzondering stieren, zelden ossen. Deze dieren hadden vrij zeker alle gediend als trekdieren. In Indië worden stieren hoogstzelden gecastreerd en dan nog alleen in sommige streken. De gunstige invloed van het castreeren op de hoedanigheid van het vleesch is buiten twijfel. Het is aan een stier niet te zien of hij voortdurend dan wel enkele malen tot de voortteling diende (vergelijk de redactie der voorwaarden). De meeste dieren, die alhier worden aangevoerd, blijven korten tijd op stal voor zij geslacht worden. In Europa is men er op uit geweest den veestapel te verbeteren, ten einde te verkrijgen Vleesclirassenwerkrassen en melkrassen. In Indië kent men slechts het werkras, dat een minder verteerbaar vleesch oplevert. De overerving is een factor, die niet buiten rekening mag blijven een lid of weinige leden van het Indische runderras (rassen?), die hier of daar worden opgefokt tot slachtvee, leveren niet direct vleesch van superieure qualiteit.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 554