53 gevolge 116 of 118 tot de le oefening der le klasse werden terug gebracht, mede van de partij kunnen zijn. Deze keuze lijkt mij niet in allen deele gelukkig, want in de eerste plaats rijst de vraag, waarom de manschappen, die in de 4e oefening der le klasse zyn, nietdie van de 5e oefening wel mogen mede- schieten. Neem ik bijv. aan, dat een fuselier in den loop van een schietsei- zoen afgeëxerceerd en bij een veldbataljon overgeplaatst is en dat hij al dadelijk toont, een goed schutter te zijn, zoo zelfs, dat hij bijv. met 85 punten in de le klasse overgaat en het bij het einde van October tot de 4e oefening dier laatste klasse heeft weten te brengen, dan kan ik het yoor zoo'n man alles behalve aanmoedigend vinden, dat hij van een concours wordt uitgesloten, waarbij hij, door zijn gelukkigen aanleg tot schieten, bijna zeker een prijs zou hebben weggedragen. Stel ik daartegenover het geval van een schutter le klasse, die over eenkomstig den inhoud van 117, de oefeningen der 2e klasse als herhalingscursus medemaakt en daaraan met 75 punten maar eventjes voldoet, die daarna met betrekkelijk weinig succes de 16 klasse door loopt, over eiken afstand een paar malen noodig heeft en eindelijk, na tot twee keeren toe niet aan de overgangsproef te hebben vol daan, naar de le oefening der le klasse terugkeert, dan komt het mij niet billijk en ook niet aanmoedigend voor, dat deze wel, gene niet aan het prijsschieten mag deelnemen. Maar, zal men mij vragen, hoe wilt ge dan dat de toelating tot het concours geregeld wordt, er moet tcch een zekere grens getrokken worden, want het kan toch nimmer de bedoeling zijn, om de geheele compagnie rijp en groen, goed en slecht te doen medeschieten? Volgaarne wordt dit laatste toegegeven, er moet een schifting gehouden worden en een ernstige ook, maar ik zou die minder willen doen berusten op een regel, die, ongeacht de bedrevenheid, den eenen man onvoorwaardelijk uitsluit en den anderen vergunt aan het prijs schieten deel te nemen, doch veel liever zou ik de toelating vaststellen na raadpleging van de in den loop van het geheele of gedeeltelijke seizoen door de manschappen verkregen punten en verder de deelname aan het concours de scherpschutters uitgezonderd geheel onaf-

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 56