54 hankelijk willen maken van de klasse, waarin de menschen toeval ligerwijze behooren. Ik zeg toevalligerwijze, want fuselier A. zou stellig zeker een der corypheeën van de compagnie geworden zijn, ware het niet dat een geheel onvrijwillig verblijf in het hospitaal of een of ander emploiement hem, toen hij in de 4e oefening der le klasse was aangekomen, in zijn vlucht gestuit had. Dus, raadpleging van het schietregister moet de basis worden van de toelating tot het prijsschieten en daardoor aan manschappen, die veel aanleg toonen te hebben, doch door omstandigheden buiten hun wil, dien aanleg niet hebben kunnen ontwikkelen, de gelegenheid worden geschonken om hunne krachten bij het jaarlijksche concours met die van anderen te meten. Door zoo'n voorschrift zou ongetwijfeld, meer dan nu het geval is, de liefhebberij worden aangewakkerd; een kruk, die voortdurend slecht of middelmatig schiet, zou weten, dat zijn qualiteit van le klasse schutter hem niet langer onvoorwaardelijk het recht schenkt, om aan het concours deel te nemen, doch dat daartoe goed schieten in den loop van het jaar vereischt wordt; een bekwaam 2" klasse schutter, die buiten zijn toedoen niet verder kan komen door ziekte, emploiement of wel doordat hij te laat in het seizoen bij het korps aankomt, zou zich zoodoende de gelegenheid, om aan het eind van het jaar een prijs te schieten, niet zien ontnomen. Ik zou natuurlijk niet kunnen bewijzen, dat bij de door mij voor gestelde regeling de uitkomsten beter zouden zijn dan thans, slechter kunnen zij echter, dunkt mij, moeielijk worden. De Inlander noemt het prijsschieten „lotterie" en waarlijk onze bruine broeder heeft dezen dienst met den meest geëigenden naam bestempeld, want zelden zag ik een grooter toevalspel dan het op den tegenwoordigen voet geregelde concours. Groote prijzen worden er bovendien niet uit getrokken, het gros is zeer povertjes en wordt voltallig gemaakt door een massa nieten. Goed geschoten wordt er bij het prijsschieten slechts zeer zelden; de schutters, die bij gewone oefeningen voor 20 a 21 punten op de cirkelschijf op 150 M. hun hand niet omdraaien, schieten bij zoo'n gelegenheid poedels dat het een aard heeft en zien zich van de baan

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 57