55 geknikkerd door de eene of andere onbekende grootheid, die in gewone omstandigheden niet medetelt, maar die, juist nu het er op aankomt, door vrouw Fortuna begunstigd wordt. Het hoogst aantal punten bij een bataljon 20 bedragende, is geen zeldzaamheid, terwijl toekenning van prijzen met 8 punten Diet tot de uitzonderingen behoort. Zoo zag ik het bij het laatste prijsschieten gebeureD, dat drie le klasse schutters om een prijs moesten overkampen. Twee van hen behaalden met de door het voorschrift toegestane drie schoten geen enkel punt, de derde was gelukkiger, schoot één 1 en twee poedels en ging zoodoende met een prijs strijken. Kunnen zulke uitkomsten wel dienen, om den lust tot schieten aan te wakkeren Nu zal men mij tegenwerpen, dat als het waar is, dat er bij het prijsschieten in den regel slecht, zeer slecht geschoten wordt, dit ook zal geschieden door de manschappen, die overeenkomstig mijn voorstel aan het concours zullen deelnemen en dat daarom eigenlijk ook op die wijze geen verbetering zal worden verkregen. Ik vrees, dat mijne bestrijders in het eerste gelijk hebben, maar in elk geval wordt dan toch het voordeel verkregen, dat, hoe middel matig er bij den wedstrijd ook geschoten wordt, alleen doorgaand goede schutters zich een prijs op de borst zullen zien gehecht. Yoorts zou men, bij het toekennen van het eeremetaal niet alleen op het bij den wedstrijd verkregen aantal punten kunnen letten, doch daarbij tevens in rekening kunnen brengen het gemiddeld aantal punten in den loop van een vooruit te bepalen gedeelte van het seizoen behaald, ten einde op die wijze nog meer zekerheid te hebben, dat de prijzen op de rechte borsten verdwalen. Misschien, dat zeer ernstige bedenkingen tegen de door mij slechts in algemeenen zin aangegeven wijzigingen rijzen, wellicht ook dat menigeen de soesah aan zoo'n ingewikkelde rekening verbonden, veel te groot vindt, mij altemaal wel, mits men slechts afwijkt van den tot nu gevolgden, wel is waar zeer eenvoudigen, doch dan ook zeer weinig doeltreffenden weg. Hoe scherp of ik ock uit mijne oogen heb gekeken, van de door het schietvoorschrift gewenschte belangstelling, heb ik bij het prijs schieten maar zeer weinig kunnen bespeuren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 58