SUMATRA'S WESTKUST YAN 1825-1849 DOOR E. B. KIELSTRA. Onder den titel „Sumatra's Westkust van 18191825''verscheen in het jaar 1887 inde „Bijdragen tot de Taai-Land-en Volkenkunde van Nederlandsch-Indië" van de hand van den oud-majoor der genie van het Oost-Indisch leger E. B. Kielstra de staatkundige geschie denis van de Westkust van Sumatra gedurende het eerste tijdperk van den Padrie-oorlog. Ter verklaring van dien arbeid zeide de schrijver het navolgende: „In zijn bekend werk „Onze Indische Financiën", nieuwe reeks aan tekeningen, geeft de Oud-Minister van Koloniën E. de Waal in het VIe „deel (blz. 118 en vlg.) eone eenigszins uitgewerkte bijdrage tot de staat kundige geschiedenis der Padangsche landen." „Zijn streven was echter niet iets voltooids te leveren, maar door eene „schets deskundigen tot verbetering te porren." „Verder (blz. 122) wijst hij er op, dat de ware reden tot onze vestiging „in de Padangsche Bovenlanden, en daarmede tot den Padrie-oorlog nog „uit de archieven moet opgegraven worden en dat omtrent de politieke „feiten van dien kamp zeer uiteenloopende voorstellingen bestaan." „Zonder mij-zelven te willen rangschikken onder de deskundigen, door „den heer de Waal bedoeld, heb ik in een en ander aanleiding gevonden, „met welwillende toestemming van zijne Excellentie den Minister van „Koloniën, na te gaan welke gegevens omtrent de ontwikkeling van ons „gezag ter Sumatra's Westkust in de archieven alhier aanwezig waren. „Wel vond ik in sommige opzichten niet wat ik zocht, maar in andere „was daarentegen de oogst zeer ruim zoodat ik meen temogen vooronder stellen, door de mededeeling van de volgende bladzijden cene niet onbe langrijke bijdrage tot de geschiedenis van Sumatra's Westkust te leveren." „Gedachtig aan het „qui trop embrasse etc", heb ik mij thans bepaald

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 61