62 Op beide partijen maakte zij een hoogst ongunstigen iudiuk, hetgeen ten gevolge had, dat aan de eene zijde de Padries weder stoutmoediger werden, terwijl tegelijkertijd het vertrouwen derMaleiers in den steun van het Nederlandsch Gouvernement ernstig geschokt werd. Het moet erkend worden, dat de kolonel de Stuers in deze zoo moeilijke omstandigheden met veel beleid de zaken wist „gaande te „houden, zooals later over zijn bestuur geoordeeld werd. Of hij echter niet te veel de Regeering ter wille heeft willen zijn, is eene andere zaak. Voorzeker, de Java-oorlog droeg een ernstig karakter, doch de toestand ter Sumatra's Westkust was niet minder zorgelijk. Wel vroeg de Stuers de noodige troepen toen het verzet in de VII Kota's zijn hoogste punt had bereikt, doch wat was daaraan al niet voorafgegaan, hoe dikwijls was het gezag van het Nederlandsch Gouvernement aangerand geworden, zoowel in de Boven- als in de Benedenlauden, terwijl zelfs de hoofdplaats Padang bedreigd werd! Op welke wijze trachtte nu de kolonel de Stuers orde en rust te bewaren? Onmachtig om openlijk de zijde der Maleiers te kiezen en zoodoende den strijd met de Padries te hervatten, plaatste hij zich tusschen beide partijen met het doel hen laugzamerhand tot elkander te brengen. Zijn oogmerk was de Padries te bewegen in hunne eischen op godsdienstig gebied meer toegevend te zijn, terwijl hij daarbij den Maleiers het houden van hanenvechtbanen verbood, eene liefhebberij als met hunne zeden en gewoonten samengeweven, doch een doorn in het oog der tegenpartij. Het is duidelijk dat een politiek, waarbij men zich beide partjjen te vriend wilde maken, partijen als hier bedoeld en die zoo vijandig tegenover elkander stonden als het geval was, vroeg of laat beide tot tegenstanders moest maken. Wel heeft de Stuers zich zoider steun van Java staande gehouden, doch ten koste van ons prestige. Bij zijn aftreden in 1829 was dan ook de stand van zaken allertreurigst. Trachttezooals we gezien hebbende Stuers de Maleiers en Padries tot elkander te brengen, zijn opvolger, de resident Mac-Gillavry 1829- 1831, toonde zich een verklaard tegenstander van dergelijke politiek.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 65