hout tot bereiding van het yoedsel toestaat, daar is bovendien een antwoord op deze vraag voor ons onderwerp minder noodig. Dat te velde de voeding geheel voor rekening van den lande moet komen, is een natuurlijk gevolg der omstandigheden, welke het hou- det) van menage onmogelijk maken en den soldaat dus niet de ge legenheid geven een deel zijner soldij voor zjjn voeding aan te wenden. Er wordt wel eens beweerd, dat de man op marsch de gelegenheid heeft zioh iets aan te schaffen om zijn voeding te verbeteren, en dat dus, evenals zulks in het garnizoen het geval is, een deel zijner voeding uit zijn soldij zou bekostigd kunnen worden. Het eerste moge waar wezen, maar bij het maken der gevolgtrekking, ziet men clan toch over het hoofd, dat die aanschaffing niet altijd mogelijk is en dat alle waarborg ontbreekt, dat het noodige ook aangeschaft wordt. Bovendien, het militair tarief N°. 16, aangevende de rations voor de voeding op marsch, geldt mede voor groote detachementen, ja zelfs vaak voor troepengedeelten, aangewezen tot het doen van militaire excursiën, en nu kan toch wel worden aan genomen, dat mocht het soms al aan enkele personen gelukken om onderweg iets aan te schaffen, vele anderen geen voldoende hoeveel heden zullen aantreffen. Om die redenen mag o. i. dan ook niet gerekend worden op een aanvulling der voeding uit de soldij, doch behoort den man gegeven te worden alles wat hij voor zijn onderhoud noodig heeft. Het tarief N°. 15. Wanneer wij nu met in achtneming van het voorgaande dit tarief van naderbij bekijken, is de eerste vraag, welke zich voordoet, deze: van welke normaalcijfers voor de voeding zal men bij de beoordeeling der voedingswaarde van de rations uitgaan? Een lastige vraag voor waar, want kan men zooals Dr. Pareau (1) doet, voor de rations dei- Europeanen al aannemen de normaalcijfers, zooals die door professor (1) Zie liet verslag der bijeenkomst op 27 October 1887 van de vereeniging ter beoefening van de Krijgswetenschap. Voordracht: Hoe is men gekomen aan de nor maalcijfers voor de voeding van den soldaat?

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 6