69 zijne meerderen of gebrek aan afschuw voor het spreken van leugen taal, daar zal de indruk teweeggebracht door een onmiddellijk opge legde voorloopige straf van 'neilzamen invloed kunnen zijn. De beoordeeling nu of bij het zich voordoen van die gevallen (bijv. die genoemd in art. 16 en het voorliegen van meerderen, wat onder art. 16 dan wel onder art. 27 zou kunnen gebracht worden) het opleggen van voorloopig arrest niet anders dan ten goede kan wer ken, kan mijns bedenkens wel degelijk aan onderofficieren en korporaals worden overgelaten. Over het geheel zijn de korporaals en onderofficie ren van het Indische Leger de kinderschoenen reeds vrij wel ontwassen. Ik zal trachten het door mij geopperde door een voorbeeld dui delijk te maken. Een tiental jonge, doch reeds afgeëxerceerde soldaten, hebben gemankeerd bij de uitbetaling der soldij op een Zondag. Van de hun toekomende vrijheid om uit te gaan gebruik makende, hadden ze hunne wandeling te ver uitgestrekt en waren zij om half negen in plaats van om 8 uur thuis gekomen. Ondervraagd wordende, antwoordden negen hunner openhartig, dat ze te ver gewandeld hadden en niet op den tijd hadden gelet. De laatste echter, die zijne kameraden een voor een eene berisping had hooren toedienen, tracht zich hieraan te onttrekken en geeft een antwoord, dat bij onderzoek blijkt leugentaal te bevatten. Indien nu aan hem het voorloopig arrest wordt opgelegd, zal het dan niet een krachtigen indruk op hem maken, als hij ziet, dat hij (die loog) van stonden aan in zijne vrijheid is beperkt, terwijl zijne kameraden, die waarheid spraken, ongehinderd weder kunnen uitgaan? Soms kan de bevoegdheid het voorloopig arrest op te leggen nog in anderen zin van nut zijn. Ingeval de strafoplegger te doen heeft met een zeldzaam voorkomende ernstige overtreding, en hij terugdeinst voor het bepalen van de grootte der straf op het rapport zelve, dan wel indien de strafoplegger ge voelt, dat hij bij het onderzoek naar eene ernstige overtreding tegen de krijgstucht in drift zal geraken, daar is het mijns inziens aan te raden het voorloopig arrest op te leggen en het bepalen der straf tot den avond of den volgenden ochtend uit te stellen. Natuurlijk zal zulk een geval tot de uitzonderingen moeten behooren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 72