74 al te veel voor van het behouden van een geregelde gevechts- of marschformatie in dergelijk terrein, waar men gewoonlijk slechts langs een voetpad vooruit kan komen en zijwaartsche uitbreiding schier niet mogelijk is, elders door het veelal voorkomend ondoor dringbare houtgewas, in Edi evenzoo, doch hier en daar afgewis seld door de als het ware een natuurlijke hindernis vormende peper tuinen, waar de welig tierende dadapdoeri benut wordt tot steun der peperranken Wanneer men zich van die bezwaren goed rekenschap geeft, wan neer men zich dan tevens een denkbeeld vormt van de moeilijk heden, die de onzen zouden hebben gewacht, zoo de vijand den Boekit Mata Ajer tot het laatste oogenblik bezet had kunnen houden, als de vermeestering van die geduchte heuvelpositie eens onder 's vijands vuur had moeten geschieden, dan wordt het eerst recht duidelijk welk een dinkbare taak in dergelijk terrein voor goed aangewende artillerie is weggelegd en in Edi dan ook voor dit wapen is weggelegd geweest. De roep van hetgeen de artillerie daar gepraesteerd heeft was groot, zeer groot zelfs. Nu kan het zijn dat het verslag der expe ditie hare verrichtingen niet omstandig genoeg geboekt heeft, maar zeker is het, dat een weerklank van dien buitengewonen roep uit dat verslag moeilijk is op te vangen. Wij zien in Edi een ruim gebruik gemaakt van geschut, ruimer dan men het in jaren in den Archipel beleefd heeft, maar als men hierin mag ontwaren een breken met de specifiek Indische en uiterst kostbare stormtactiek, wanneer men in het ruime gebruik van artillerie gedurende de jongste expeditie mag zien de huldiging van het begrip om tot bereiking van eenig doel geen der daartoe ter beschikking staande hulpmiddelen ongebruikt te laten, doch die daarentegen harmonisch met elkander te doen samenwerken, als die gevolgtrekking gemaakt zou mogen worden uit het militair optreden in Edi in 1890, dan komt de hiervoor toe te kennen bonne marque ook minder toe aan de artil lerie, dan wel aan de leidingdie dat begrip tot uiting heeft gebracht. Na de verschijning van het verslag is echter de opmerking ver nomen, dat wel wat kwistig met den voorraad artillerie-munitie schijnt te zijn omgesprongen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 77