77 hetgeen onze artillerie praesteert geene opsomming van wapenfeiten als van het Duitsche zusterwapen bij Weiszenburg, Wörth of Spicheren is geboekstaafd; men moge bij het lezen van het onlangs in de dagbladen uit Hohenlohe's brieven gereleveerde feit dat blij kens de schootstafels van het Duitsche veldgeschut, voorkomende in het reglement van 1877, op den afstand van 7000 M. nog de helft der schoten een doel treft van 15 passen breedte men moge, zeg ik, daarbij met eenige bezorgdheid den blik wenden naar onze veld artillerie, het feit is niet te ontkennen, dat het eerste meer belangrijke optreden van de nieuwe Indische mobiele artillerie er op wjjst dat zij, door hare uitmuntende bewapening daartoe in staat gesteld, zich ook met volle recht een belangrijken steun mag heeten voor de andere wapens. Ik kan niet ontveinzen, dat ik, bij het nederschrijven van den laatsten volzin, mijne aandacht in de eerste en voornaamste plaats gevestigd had op het reeds in den aanvang dezes besproken gevechts moment van 5 Juni 1890, zooals dat op blz. 303 van het Edi verslag beschreven is. In front en uit de linkerflank beschoten, onderhield de sectie artillerie op den Boekit Bintara Blang met de meeste kalmte haar goed gericht vuur op 's vijands positiën, totdat het gevaarlijk werd voor de eigen troepen. De steun, dien zij hierdoor moreel en physiek aan de aanvallende infanterie verleend heeft, werd van deze zijde hoog gewaardeerd en de roep, die ook buiten Edi is opgegaan over dit opvolgen van een grondregel der tactiek, een regel eigenlijk reeds door het gezond verstand ingegeven, is wel een bewijs voor het ongewone van een dergelijke rationeele samenwerking in ons militair optreden. Het was hierbij als gold het de ontdekking van een geheel nieuwe partij voor een bekend instrument in een arrangement voor harmonie-orchest en voor toepassing krachtig aanbevolen ter bereiking van een zwaar der, van een voller klankeffect. Zooals het verslag doet ontwaren, heeft men op de verschillende in Edi's omtrek gegeven concerten aan die partij alle recht doen weder varen en dat schijnt bij velen tot de onjuiste meening te hebben geleid, dat het bewuste instrument in de militair tactische partituur

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 80