80 vóór het door den vijand bezette en verdedigde Kota Nawas in bat terij werd gebracht. Het beoogde doel werd bereiktna het afgeven van slechts enkele schoten bracht ons geschut 's vijands vuur tot zwijgen; verliezen onzerzijds: nihil. Gedurende de excursie naar Bagoh, gaat men op den 16cnJuniin dat opzicht nog eene schrede verder. In het défilé, van Koeala Bagoh naar de gedei voerende, opent de artillerie op 200 M. achter de voorhoede en dus ook over haar heen het vuur op de plaatsen, van waar men den rook van 's vijands schoten boven het houtgewas ziet opwaarts stijgen. Blind vertrouwen op de deugdelijke confectie der munitie, geeft ook hier uiting an sprobirengeheel zonder bedenking acht ik het voor dit geval zeker niet, doch hoe het ook zij, men deed het en ook dit is goed afgeloopen, alleen de tactische waarheid, dat een doelloos vuur het moreel der tegenpartij verhoogt, laat zich niet straffeloos in het aangezicht slaan en de bevestiging daarvan vindt men evenzoo hier, want op blz. 346 van het verslag staat het vermeld dat, trots het schieten der artillerie, het vuur des vijands in hevigheid toenam. De grens, die ik mij voor de bespreking van het onderwerp ge steld heb, noopt mij tot beperking. Ik zal daarom slechts in 't kort en in algemeenen zin spreken over de beide tochten van de colonne Ilalewijn naar Bagoh en Oleh Gadjah. Het verslag maakt den indruk, dat men voor den eersten tocht de bezwaren, verbonden aan een marsch langs het Indische strand, wel wat licht geteld heeft. Overgroote moeilijkheden zijn van 's vijands zijde der colonne niet in den weg gelegd; het was merkbaar dat de tuchtiging van den llen Juni hare heilzame werking niet had gemist. Ware deze tocht met zijn niet in allen deele gunstigen afloop aan die tuchtiging voorafgegaan, hoogst waarschijnlijk zou zulks van invloed zijn geweest op den toestand in Groot Edi. Van de ondervinding bij den eersten tocht opgedaan, heeft men voor den tweeden tocht goed partij getrokken. Toch geeft ook hier het verslag te ontwaren, dat een samenloop van gelukkige omstandigheden het tijdige debar- kement bij gedei Bagoh en daardoor het welslagen van de excursie heeft mogelijk gemaakt, en wordt het alleszins duidelijk hoe men bij

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 83