84 „Het kwaai mij nultig voor, om behalvo het vermelden van gezond- „heidsregelen, eenige ziekten en verwondingen te behandelen, omdat het „bij onze expeditiën of op posten wel voorkomt, dat geneeskundige hulp „ontbreekt, en men dus den zieke of gewonde niet voldoende of doelma tige hulp kan verleenen, of, zoo eene spoedige en eenvoudige behande ling redding kan aanbrengen, elke poging daartoe zou moeten laten „varen uit onwetendheid." Het boekje bestaat uit een inhoud, een alphabetisch register en een tekst van 289 bladzijden verdeeld in 21 hoofdstukken en voor zien van 130 zeer duidelijke figuren met aanwijzing van schaal en afmetingen. Het getal blanco bladzijden aan het slot toegevoegd, bedraagt 15. Formaat, lettertype, papier en verdere details alsmede de wijze van bewerking komen in het algemeen overeen met die van het bekende zakboekje voor den officier te velde van den kapi tein, thans luit. kolonel W. Rooseboom. Alleen de druk is minder dicht en fijn, hetgeen het lezen beduidend gemakkelijker maakt. De omslag bestaat uit stevig en dof gewast linnen. Hoofdstuk I dat over de formatie der korpsen handelt bestemd voor den dienst te veldevoor aanvulling en voor beze'ting geeft in 15 tabellen (20 bladzijden) met de noodige toelichtingen een duidelijk overzicht van de standplaatsen, samenstelling en sterkte (graads- en landaardsgewijze) van de in het hoofd aangegeven onderdeelen van het Leger. Het IP hoofdstuk behandelt onder het hoofd Marschenin 20 bladzijden hetgeen in het Voorschrift op den velddienst omtrent de marschen en den marschveiligheidsdienst is voorgeschreven. Bij de marschen zonder bijzondere middelen van vervoer, is het passeeren van bruggen meer uitgewerkt en wordt ook het overzwemmen van enkele ruiters alsmede van cavalerie behandeld, terwijl bij de mar schen met bijzondere middelen van vervoer, het spoorwegvervoer met tal van details is opgenomen. Het IIIe hoofdstuk bevat in 20 bladzijden de legering van troepen en geeft behalve hetgeen ter zake in het Voorschrift op den velddienst is aangegeven, nog nadere aanwijzingen voor de keuze van bivak plaatsen alsmede eene gedetailleerde beschrijving van de wijze van bivakkeeren van een batterij veld- en van een batterij bergartillerie,

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 87