volgens de bij die wapens ter zake bestaande voorschriften. Voorts worden hier ook behandeld het logies en de verdere inrichtingen in bivaks en versterkingen tegen een Inlandschen vijand, in algemeenen zin zooals in het IVe hoofdstuk van den leidraad voor den pionierdienst der infanterie is geschied, doch meer uitgewerkt naar het handboek voor den lechnischen dienst van het korps genietroepen en volgens dat handboek aangevuld wat de behoeften van andere wapens en diensten betreft, terwijl ook het zuiveren van water veel uitgebreider is behandeld. Het IVe hoofdstuk voorpostendienstbehelst in 10 en het Ve hoofdstuk Jcondschapsdienst in 4 bladzijden het overeenkomstige gedeelte van het voorschrift op den velddienst, behalve den ordon- nansendienst en de correspondentiemiddelen, welke elders in hoofdstuk XVI zijn opgenomen. Het VIe hoofdstuk (12 bladzijden) loopt over den verkenningsdienst en bevat eene uitvoerige opgave van benamingen in het terrein ge bruikelijk, verder het orienieeren, den invloed van hellingen op troepenbewegingen, het bepalen van afstanden op 7 verschillende wijzen, de tactische-, statistische- en de oorlogsverkenningen en ten slotte eene opgave van de voornaamste topographische en andere kaarten zoowel land- als zeekaarten betreffende den O. I. archipel met aanduiding van de schaal. Het VII6 hoofdstuk behandelt in 28 bladzijden de middelen om over water te gaan. Het komt in het algemeen overeen met het overeenkomstige gedeelte van meergenoemden leidraad, doch is meer uitgewerkt naar het handboek. Onder de vaartuigen komt ook de beschrijving en het gebruik van de opvouwbare boot (systeem Berthon) voor, terwijl bij de vlotten ook zijn behandeld, die welke uit even- genoemde booten en uit laadschouwen worden samengesteld, alsmede de drijvervlotten uit holle plaatijzeren cylinders bestaande. Voorts worden ook de verschillende ontschepingsmiddelen besproken met vermelding van hunne capaciteit. Het VIII0 hoofdstuk bevat in 30 bladzijden het versterken van stellingenovereenkomende met het over dergelijk onderwerp han delend hoofdstuk van den leidraad, doch volgens het handboek aan gevuld met alles wat de veld en tijdelijke werken betreft.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 88