86 Hoofdstuk IX bespreekt in 4 bladzijden de opruimingen en ver nielingen op de wijze als in hoofdstuk VIII leidraad, doch aangevuld met dynamiet en buskruit. Hoofdstuk X het maken en verbeteren van gewone tvegen te velde telt 6 bladzijden en is bewerkt als hoofdstuk V leidraad, doch uitgebreid volgens het handboek. Hoofdstuk XI loopt over de grondstoffen en verbindingen (13 bladzijden) komt overeen met hoofdstuk II en III leidraad, doch aan merkelijk uitgebreid volgens het handboek wat betreft de materialen, die in veld en tijdelijke werken worden gebezigd. In hoofdstuk XII vindt men in 30 bladzijden tal van tactische opgaven. Aangaande de infanterie worden opgegeven de indeeling en opstelling van een compagnie, een bataljon en een brigade, de frontbreedte en diepte dier lichamen en eenige op het gevechtsveld veelvuldig voorkomende bewegingen. Het voorschrift voor het gevecht is, eenigszins verkort, geheel overgenomen, en van het aanhangsel tot het schietvoorschrift in hoofdzaak dat gedeelte, dat over het buiïdelvuur en de vuurleiding handelt. Behalve de schootstafel en de tabellen der vluehthoogten is ook de tabel opgenomen aangevende de afstanden, waarop zich de verdediger van de kruin eener helling of den rand van een plateau moet plaatsen, om op het achtergelegen terrein de meeste uitwerking te verkrijgen. Ten slotte wordt aan gegeven hoe men in eenige seconden de waarschijnlijke trefkans kan berekenen op elk willekeurig doel dat op zekeren afstand met zeker vizier beschoten wordt. Hiertoe treft men een tabel aan aangevende de bestreken ruimte der hoogst rakende banen van af 300 tot 1000 M. voor staande, knielende en liggende infanterie, alsmede een kartonnen schuifmaatje, waarop de diepte der trefferruimte tot 150 M. en voor goede en middelmatige schutters de °/0 treffers in de opvolgende strooken van 10 M. vóór en achter het middelste trefpunt zijn uitgezet. Eenige voorbeelden lichten het gebruik van het schuifmaatje nader toe. Van de cavalerie worden opgegeven indeeling en opstelling van een eskadron in de verschillende formatiëu, voorts het verkennen binnen het gevechtsveld, de aanval in gesloten orde en die in verspreide orde, de aanvalswijze tegen verschillende wapens, het gevecht te

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 89