88 - groote manoeuvres (2 bladzijden) in hoofdzaak overeenstemmende met het voorschrift tot het houden van gecombineerde manoeuvres en veld- oefeningen in Augustus 1888. Hoofdstuk XV handelt over oorlogsgebruïken (4 bladzijden) en be spreekt achtereenvolgens kort maar zakelijk: de combattanten, non-com battanten, verboden handelingen, krijgsgevangenen, dooden, gewonden, personeel van ambulances en hospitalen en particuliere vereenigingen van het Roode Kruis, oorlogsschatting, spionnen, represailles, parlementairs, bombardement, wapenschorsing en wapenstilstand alsmede capitulatiën Hoofdstuk XVI loopt over correspondentiemiddelen, geheimschrift en rapporten (7 bladzijden). De correspondentie bevat een zakelijk uittreksel van de A. O. 1882 N°. 11, voorts het adres, de aanhef en de dagteekening van Maleische brieven overeenkomstig den rang van den geadresseerde. Omtrent het geheimschrift worden eenige stelsels en de wijze van gebruik aangegeven, terwijl omtrent rapporten, ordonnansendiensten ordonnan8posten is overgenomen wat dienaangaande in het voorschrift op den velddienst wordt vermeld. Ten slotte volgt eene opgave van tal van verkortingen, die bij telegraphische berichten kunnen worden gebezigd. Hoofdstuk XVII behelst in 9 bladzijden de voorbereiding en uit rusting van expeditiën en transport ter zee. Wat het eerste betreft worden achtereenvolgens behandeld: het verzamelen van gegevens, de sterkte en samenstelling van de krijgsmacht, bestanddeelen van de expeditionnaire macht, organisatie van den trein, dienstregeling bij den trein, transportmiddelen te land waaronder ook het Decauville spoor, en verder het personeel voor veldambulance, veldziekenzaal en veldhospitaal. Aangaande het tweede worden, na eenige algemeene beschouwingen omtrent de soort van schepen, die het best of minder goed zich voor zeetransport .eigenen, besproken: de algemeene eischen voor particu liere schepen bestemd voor troepenvervoer, benoodigde ruimte en het geschikt maken van schepen voor militair vervoer, het onder zoeken van schepen voor militair transport en ten slotte de in- en ontscheping. Hoofdstuk XVIII behandelt in 81/2 bladzijden de telegraphie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 91