- 90 Het gedeelte eindelijk handelende over transportmiddelen vermeldt onder het hoofd opmarsch de transportmiddelen welke aan de reizi gers der verschillende klassen bij de verschillende soorten van reizen worden te goed gedaan, terwijl onder het hoofd te velde wordt aan gegeven het aantal koelies benoodigd voor het dragen van koolc- gereedschap, van de administratiekist, van de reservemunitie, van de reserve-uitrusting van een compagnie genietroepen, van het ambulance- materieel, van de pionieruilrusting en van de vivres. Hoofdstuk XX bevat in 12 bladzijden de gezondheidsregelen en de behandeling van eenige veelvuldig voorkomende ziekten en verwondingen naar de handleiding voor niet-geneeskundigen van N. P. van der Stok. Hoofdstuk XXI ten slotte behelst in 7 bladzijden gemengde op gaven omtrent de thermometerschalen, versnelling der zwaartekracht, snelheid van het geluid, het meten van hoogten door verschil van barometerstanden, verschillende maten en gewichten. Voorts volgt een model van een marschorder voor alleen reizende militairen en voor troepen, en ten laatste eene opgave van de namen, soort, samen stelling, het jaar van tewaterlating, den grootsten diepgang, bruto inhoud, bewapening, het stoomvermogen, de grootste vaart, bemanning en toestand van de schepen der zeemacht in Nederlaudsch-Indië. Hebben wjj in vorenstaande regelen het werkje van den heer Schmidt aangekondigd en daarop de aandacht van het Ned. Ind. officierskorps gevestigd, nu bij het schrijven van dit opstel het zakboekje nog niet in den handel is, zou het voorbarig zijn van den inhoud daarvan reeds in deze aflevering een beoordeeling te geven Met de publiceering van deze laatste zullen wij derhalve wachten tot dat het hierbesproken boekske in den loop van December 1891 of Januari 1892 in Iudië aangekomen eu verspreid zal zijn. X. December 1891.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 93