92 blijven, (cf. sententie definitief van het H. M. G. dd. 28 December 1885). De vraag of ook de militairen, die, na expiratie van hun diensttijd, zich opnieuw als lijfwachten verbinden, zoomede de zich als lijfwachten geëngageerd hebbende burgers en do bij die korpsen geplaatste officieren aan de militaire jurisdictie onderworpen zijn, is echter aan gegronden twjfel onderhevig. Aan het Besluit van 9 September 1882 N°. 38 en het daarbij gevoegd Reglement, kan, bij gemis van eene afkondiging in wettelijken vorm, de kracht niet worden toegekend, om, met terzjdestelling van hetgeen be treffende de bevoegdheid des rechters in de Rechterljke organisatie (art. 1) en het R. R. (art. 80) bepaald is, eenig ingezetene aan zijn natuurl jken rechter te onttrekken. Ter voorkoming van eventuëele moeielijkheden ware het derhalve wen- scheljk, dat de rechtstoestand der lijfwachten-dragonders bij Staatsblad geregeld werd. A. V. L. B. Periodieke verstrekking van Ridderkruisen der Militaire Willemsorde. Wanneer militairen met de Willemsorde gedecoreerd worden, krjgen zij voor eens van de Kanselarij een kruis met lint ten geschenke en moeten z j verder maar zelf voor vernieuwing van het schoone eereteeken zorgen. Hiertegen bestaat, voor zooverre de officieren aangaat, geen overwegend bezwaar, doch des te meer bedenkingen rjzen tegen dezen maatregel wat betreft de mindere militairen. Deze laatsten verslijten veel meer kruisen dan de officieren, hetgeen begrijpelijk wordt als men nagaat, hoe de lange stoot van den patroonzak gedragen wordt en hoe licht bj de onderscheidene handgrepen en het dragen van het geweer op den langen weg, vuurwapen en ridderorde op eon voor de laatste hoogst ongewenschto wijze met elkaar in aanraking kemen. Daarom gelooven wij niet te overdrijven als wij zeggen, dat een sol daat elk jaar of minstens elke twee jaren een nieuw kruis noodig heeft en daardoor op eon uitgave (als we ons niet vergissen f 17.50) ge jaagd wordt, die een zeer aanmerkelijk deel van zijn riddersoldj ver slindt. Bij den dood van een ridder moet door de nabestaanden of door de commissarissen in den boedel het kruis, ter doorzending aan de kansela-

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 95