658 Groot waren weder de energie en werkkracht die hij al dadelijk hier ontwikkelde, want juist toen was, na de optreding van den Gouverneur Generaal van Rees, door de Regeering besloten om het tot dusverre gehuldigde stelsel te verlaten en de z g. concentratie in te voeren, waarbij werd voorgeschreven: „het bezetten van een „klein gedeelte van het rijk—de z.g. geconcentreerde linie in Groot „Aijeh en een of twee punten op de kust - in verband met den „algemeenen regel van non-interventie in de Onderhoorigheden en „tijdelijke sluiting van het geheele kustgebied". Een militair, toegerust met de begaafdheden en karaktereigenschappen van den overste van Teijn, die tintelde van initiatief en voortvarend heid, die wist dat vooral in den oorlog het geluk den stoutmoedige dient en in zich de kracht voelde om ook het zich zoo stoutmoedig verzettende dappere Atjehsche volk den voet op den nek te zetten, zoo'n man moet groote zelfbeheersching en zelfverloochening gehad hebben om met geen woord of blik te verraden, hoeveel het° hem kostte de medeuitvoerder te zijn van eene terugtrekkende bewe ging als ons leger daar op hoogen last, oogenschijnlijk voor over macht bukkende, in korte maanden moest uitvoeren en een terrein prijsgeven, onder generaal van der Heijden zoo bloedig veroverd en waarop z,ch de graven bevonden van zooveel dapperen, die daar den heldendood stierven. Doch soldaat in zijn hart, werd met onverdroten toewijding ook deze zware taak volbracht en was de overste van Teijn, onder de bevelen van Generaal Demmeni, mede de ziel van de beweging. Wat in den zeer korten tijd - luttele maanden - dat de°bevolen geconcentreerde linie tot stand kwam, van het leger, zoowel officie ren als manschappen en zeker niet het minst van de aanvoerders, gevergd is, laat zich met geen pen beschrijven. Er is reuzenwerk verricht en dat onder aanhoudend terugtrekken voor- en in vaak scherp gevecht met den opdringenden vijand, die wel veel grooter in getalsterkte dan onze troepen, maar daarom toch niet overmach tig was en wien ieder zoo gaarne de tanden eens had laten zien Doch wiens moreel of physiek daardoor ook geschokt of gesloopt

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 104