660 Werd door dit alles langhaam maar zeker op politiek terrein veld gewonnen, de kolonel begreep zeer goed dat alleen hierdoor geen onderwerping van het land zou verkregen worden. Deze moest afgedwongen worden en daarom klopte hij reeds vóór het einde van het jaar 1887 bij de Regeering aan met een voorstel tot invoering van eene scheepvaartregelinggepaard met een uitbreiding van de maritieme macht en wederoprichting van den post te Telok Semawé. Sluiting van de geheele kust, zooals het Regeeringsstelsel van 1884 aangaf', kon op dat oogenblik moeilijk toegepast worden. Sluiten toch van een geheele kust voor allen in- en uitvoer is een bestraffende maatregel, die altijd een tijdelijk karakter draagt en die in de gegeven omstandigheden niet vereenigbaar was met het voorgeschreven régime van het aanknoopen van aanrakingen, overtuigen van onze welwil lendheid, van ons streven om 's lands welvaart te bevorderen enz. Eene scheepvaartregeling houdt echter ook kracht in, stelt, met bevordering van handel en daardoor welvaart, in staat op alles con trole uitteoefenen, plaatst ons op de geldkist, dewijl alle uit-en invoer door onze handen moeten gaan en dwingt door dit laatste tot mede werking in gewilde richting en opvolgeu van bevelen. Het is bovendien, daar het eene vredesinstelling is, een maatregel van duurzatnen aard en last not least, geeft, mits met oordeel gere geld en door een krachtigen geest toegepast, gelegenheid tot het trekken van zooveel inkomsten, dat daarmede minstens onze uitgaven voor Atjeh kuunen gedekt worden. Yoor een gedeelte der Westkust, waar op dat oogenblik door het optreden van Toekoe Oemar de toestand zeer onrustig was, wettige hoofden uit hun gebied waren verdreven, anderen zich met moeite staande hielden en waar men, als van onze zijde geen strenge bestraffende maatregelen genomen werden, groot gevaar liep herha lingen te zien van het gebeurde met de Hok Cantonstelde de kolonel, tijdelijke sluiting bij wijze van straf voor. De eerstgenoemde voorstellen scheepvaartregeling, uitbreiding

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 111