662 door deze verzekeringen niet verschalken en evenmin door de bij zondere vriendschapsbetuigingen, die op de sluiting vau een deel der Westkust volgden. Toen het hem dan ook al meer en meer bleek, dat vooral het mach tige Peclir tegenover ons een hoogst dubbelzinnige rol speelde en de vorst van dat rijk, die het grootste voordeel van den bestaanden toestand trok, tot bestendiging hiervan heimelijk grooten steun aan het verzet verleende, achtte hij eene tijdelijke sluiting van de kust van dit rijkje dringend noodzakelijk. Hem werd toen, op door hem gedane voor stellen, einde 1888 door de Regeering machtiging verleend om, tut betere vestiging van ons gezag in eenige staatjes ter Noordkust allen in- en uitvoer tijdelijk te verbieden. „Dat was wederom eene groote schrede voorwaarts". In Groot Atjeh had de kolonel met groote zelfbeheersching tot op dit tijdstip uitsluitend het civiele gezag laten gelden en zich op militair gebied met uitzondering van den handigen tocht naar Koeala Pan- 1joer tot de zuivere verdediging bepaald, ten einde niet door geweld van wapenen stoornis te brengen in de pogingen der ambtenaren tot het verkrijgen van de besproken, door de Regeering gewenschte aaura- kingen en geen wantrouwen te wekken tegen de zuiver vredelievende bedoelingen van het bestuur, dat onvermoeid in de weer was om de welvaart van de Atjehsche bevolking, zooveel mogelijk, te bevorderen. Welberekend, kalm overleg was hiertoe noodig, want Tengkoe di Tiroe deed zijn uiterste best om ons tot het grijpen naar de wapens te dwingen en alzoo den krijg in de vallei van Atjeh weer te doen ontbranden. Ha de door hem geleden nederlagen volgde dit hoofd een tactiek, welke zelfs een ervaren krijgsoverste tot eer zou verstrekt hebben. Hij liet onze geheele linie omringen door een kring van kleine zoo veel mogelijk aan ons oog onttrokken bentings, zoodat het er veel van had of hij het was die ons met kracht van wapenen ingesloten hield; van daaruit slopen zijne benden door het struikgewas van de onvol doende opengekapte strook van 1000 M. voorwaarts met kleine zeer verspreide troepjes, legden daar loodrecht ingesneden loopgraven en

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 113