665 overtuiging schonk, dat het een krachtige hand was, die het bestuur te Arjeh voerde en dat deze bestuurder hen ten slotte den voet op den nek zou zetten. De snelle beëindiging van de in Mei 1889 op kleine schaal uit gebroken onlusten te Edi, die de Generaal inet eigen middelen bezwoer en waarvan hij op eigen initiatief, door het opleggen van eene oorlogsschatting, de kosten door den vijand liet dragen, schonk mede aan de partij van verzet de overtuiging dat met hem niet te spotten viel. In verband met de sluiting en om een einde te maken aan de nog altijd weifelende houding van vele hoofden te Groot Atjeh, die uit vrees voor Tengkoe di Tiroe niets tegen diens benden durfden ondernemen, ja, ze zelfs soms van het noodige hielpen voorzieD, achtte hij nu het tijdstip aangebroken, om den Atjeher in het algemeen, de steeds driester en driester wordende benden in het bijzonder te toonen, dat onze lijdelijke houding binnen onze linie niet het gevolg was van zwakte of vrees, dat niet 's vijands optreden maar alleen onze eigen vrije wil ons binnen die linie had gehouden. Wei werd de Generaal in het eerste gevecht dat op 26 Juli 1889 buiten de linie geleverd werd, niet bijzonder goed gediend, doch dit deed hem niet versagen. Binnen een drietal maanden maakte hij eensklaps aan alle vijandelijkheden binnen de linie een eiude, het hoofd van de vijandelijke benting Toengkoep, de voornaamste roover van telefoondraad en vernieler van spoorbanen viel in een uitge stelde hinderlaag en sneuvelde, geen brug werd meer vernield, geen spoorbaan opgebroken, geen telefoondraad meer gestolen; de buiten weg van Pakan Kroeg Tjoel naar Kota Pohama door het zeer bedekte terrein, reeds lang in 's vijands bezit, werd hernomen, hersteld en weder in gebruik gesteld, de vijand teruggedrongen tot het 1200 M, verwijderde Kota Toeankoe en deze positie in 't begin van 1890 bij verrassing genomen, waarbij men den grooten zedelijken moed moet bewonderen van den Generaal die, zoo kort nadat onze troepen daar zeer gevoelige verliezen hadden geleden, den last tot die verrassing durfde geven. Met kracht liet hij daarop het onder Generaal Demmeni half vol brachte werk voltooien, de linie over hare geheele uitgebreid heid tot op de door de Regeering gestelde grenzen openleggen en

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 116