<170 laatst zijn helder hoofd ten nutte van den lande aanwenden, door in een uitvoerig stuk de Regeering nogmaals het reeds verkregen resultaat en zijne denkbeelden omtrent de verder te volgen gedrags lijn uiteen te zetten. In een lijvig betoog, dat. eerst 14 dagen vóór zijn vertrek van Atjeh gereed kwam en der Regeering aangeboden werd onder den titel Voorstel algemeene scheepvaartregelingOegon de Generaal met een overzicht te geven van de gebeurtenissen sedert de concentratie in 1884, de denkbeelden van Regeering en Gouverneurs van Atjeh omtrent scheepvaartregeling en sluitinghet ontstaan van de tegen woordige sluiting met de redenen, die daartoe genoopt hadden, om daarna te betoogen en uiteen te zetten dat en waarom men, op den ingeslagen weg voortgaande en de sluiting verscherpende, naarmate het resultaat langer mocht uitblijven, ten slotte de onderwerping zou afdwingen en dat wel op eene wijze, welke ons in staat zou stellen de wet voor te schrijven naar onze verkiezing. Vervolgens toonde hij aan dat en waarom na de onderwerping de sluiting een tijdelijke oorlogsmaatregel moest overgaan in eene algemeene scheepvaartregeling voor het geheele rijk een vredesmaat- reo-el van duurzamen aard welke ons in staat zou stellen niet alleen ten eeuwigen dage den toestand te blijven beheerschen, maar tevens aan het land de welvaart terug te geven en het tot de ont wikkeling te voeren, waartoe zijn groote rijkdommen het in staat stelden. Die intevoeren scheepvaartregeling gaf de Generaal voorts met redenen omkleed gedetailleerd aan, met eene begrooting van de uit gaven die daaraan noodzakelijk verbonden waren, wilde men zich voor teleurstellingen wachten. Ook liet hij duidelijk uitkomen welke bronnen van inkomsten men zich door die scheepvaartregeling kon scheppen en dat op die wijze binnen korten tijd de inkomsten uit Atjeh te trekken, de uitgaven ruimschoots zouden dekken. Eindelijk toonde hij aan dat het noodzakelijk was de invoering van die scheepvaartregeling tijdig voortebereiden om de sluiting zonder schokken, op rustige wijze in die scheepvaartregeling te kunnen doen

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 121