679 De lange arm der slagveer is door de beweging van den trekker naar boven gegaan. Haalt men nu den haan door, dan draait de bek a. van den haan verder in de afronding bij b. en wel tegen den bovenkant terug, en brengt hierdoor den trekker en geleider nog meer vooruit en opwaarts, totdat eindelijk de bek van den haan in de rust li. schiethierdoor bekomt de haan een vasten stand. De ronde nok k. van den haan drukt het dikke einde van de slagveer naar beneden, de trekker drukt het dunne einde naar boven, zoodat de slagveer gespannen is. Drukt men nu tegen den trekker, dan gaat de staart nog iets naar achteren, en komt de bek van den haan vrij van de rust; de korte arm van de slagveer ontspant zich en doet den haan om zijn spil draaien, die met den kop naar voren slaat. Laat men nu den vinger van den trekker los, dan gaat de staart naar voren en het lijf van den trekker naar achteren en naar beneden, en dus ook de bek bij h. die langs den hefbom l. van den haan loopt en dezen door 't samendrukken van het hefboomveertje m. naar achteren be weegt, waardoor de bek van den trekker kan voorbijgaan en op zijn plaats komen boven op den bek van den haan. De geleider is door de dalende beweging van den trekker weder in de kast teruggetreden, doch houdt door de werking van de slagveer een rechten vasten stand. Wanneer de trekker losgelaten wordt, beweegt de verlenging n. van den trekker in de uitsnijding p. aan de rechterzijde van den haan, en duwt den haan zoover naar achteren, dat de slagpin aan den kop ongeveer 0,5 cM. van den bodem van de patroon afstand heeft. Wordt nu door een of andere oorzaak de haan achteruirge- haald, bijv. wanneer hij aan een der kleedingstukken blijft haken, dan kan het schot niet afgaan, daar de nok n. het belet, alleen wanneer de haan wordt overgehaald tot in de rust, of dat men den haan achteruit beweegt door tegen den trekker te drukken, kan het schot afgaan. De revolver komt dus zonder toevoeging van afzonder lijke deelen, alleen door het verlengen van het lijf van den trekker, uit zichzelf in de rust. Men kan deze revolver ook zonder den haan te spannen ge bruiken, en wel: door den staart van den trekker naar achteren te

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 130