682 woord vermeld. In het algemeen toch kan men als regel stellen, dat staat8-exploitatie duurder is dan die door den particulierslechts enkele gevallen zijn denkbaar, waarin dit niet zal opgaan, en deze doen zich dan voor, wanneer de particuliere nijverheid op zich zelf niet krachtig of aaneengesloten genoeg is om een dood punt in den gang der zaken re overwinnen. Aan de zijde dergenen, die financieel voordeel zien in eigen beheer schaart zich de anonieme schrijver in den Ind. Tolk van 't Nieuws van den Dag van 11 Augs 1891. Door eigen beheer „zal de prijs van het brood belangrijk verminderen'" (1) na de uitgaven voor de eerste aanschaffing van materieel, enz Ongetwijfeld zal de prix de revient (1) van het brood, door de militaire intendance geleverd, lager zijnv (1), dan die van de tegenwoordige aannemers „zooveel zelfs dat het broodration zonder vermeerdering van uitgaven belangrijk „sou kunnen worden verhoogd (1), bijv. door vermindering van het ration „rijst", meent de schrijver van het hoofdartikel. Redenen daarvoor worden echter niet gegeven en hoe verdienstelijk wij zijn arbeid achten, hij houde het ons ten goede, wanneer wij meenen, dat hij zijn zaak benadeeld heeft door zijn onderstellingen onbewezen voor feiten aan te nemen. Het kan hem toch niet onbekend zijn, dat in den tegen- woordigen tijd meer dan ooit alle verbeteringen in onze koloniën dooi de vraag worden beheerscht in hoeverre zij uitgaven zullen mede brengen. Zelfs hij die voordeelen belooft door verandering vindt slechts gehoor, wanneer hij dit zonneklaar bewijst, en hoe dikwijls zelfs dan nog niet! Het eenige, dat voor zijn meening moet pleiten is het oude lied: dat her. brood nu zoo duur is, dat goede tarwe in Australië en Voor Indië groeit, en dat de lage loonen van de Inlanders de productie kosten laag kunnen houden. „De zucht der Chineesche leveranciers om groote winsten te maken," niet als reden gegeven voor den hoogen prijs van 't oogenblik, zou oppervlakkig nog als zoodanig dienst kunnen doen. Immers kan dit recht geveu, te verwachten, dat zij zullen streven naar ongeoorloofd voordeel door meelvervalsching, ook is aan te nemen, dat daaruit zal voortvloeien een zucht om hun waar op prijs te houden. Men zou dan evenwel over het hoofd zien, dat tl) Wij cursiveeren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 133