683 - deze karaktertrek van den Chinees, meest ruimschoots opgewogen wordt door zijn speeulatiegeest, die bij openbare aanbestedingen met vrije mededinging wel eens geleid heeft tot prijzen zoo laag, dat uitvoering van een levering daarbij onmogelijk bleek. Wij meenen dan ook dat de openbare aanbestedingen voldoende grond opleveren om aan te nemen, dat men het militaire brood in Indië over het algemeen zoo goedkoop krijgt, als het onder de tegen woordige omstandigheden van de particuliere industrie te verkrijgen is. Dat een handelsartikel veel geld kost in eenig land, veel meer dan in een ander, is geen bewijs dat het te duur is, en in prijs kan dalendat er goed graan tegen lagen prijs op niet te grooten afstand groeit, bewijst nog niet, dat het meel tegen lager prijs dan thans in Indië zal kunnen verkregen worden en vragen Inlandsche arbeidskrachten slechts laag loon op de Indische arbeidsmarkt, men kan ook hier zeggen, alle waar is naar zijn geld, en het voordeel dat de Chinees van zijn arbeid vraagt is dikwijls al even gering. Eerst wanneer de schrijver had aangetoond, wat hij nu bloot be weerde, dat het eigenbakken brood zoo belangrijk veel goedkooper zou wezen, zouden wij geneigd zijn hem te vergeven, dat hij slechte hoedanigheid van het in Indië algemeen gebruikelijk gistingsmiddel een der gronden noemt om van stelsel te veranderen. Stond echter die prijsverlaging zoo vast, dan zouden wij die op zich zelf een voldoende reden achten om den wensch van den schrijver te vervullen, zonder een argument aan de hoedanigheden van de lëgèn ontleend. Dat die vermindering van kosten onder de bestaande omstandig heden in Indië intusschen nog zoo vast niet in het vooruitzicht mag gesteld worden, om tot oprichting van garnizoensbakkerijen over te gaan, kan wel hieruit blijken, dat de brood- en meelfabriek van de firma Le Roux en Co. te Batavia geen bevredigende resultaten in 1888 opleverde (1), al vermaalt zij tarwe uit Australië. Toch had deze wel uitgeruste inrichting slechts concurrentie te voeren tegen diezelfde primitief geinstalleerde Chiueezen. Had de schrijver waarschijnlijkheid aan zijn bewering willen geven, dan ware het in de eerste plaats noodig geweest aan te toonen, dat (1) Kol. Versl. 1890 Bijl. 000, Sub 5. Dl. II, 1892. 45

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 134