688 Het besluit ligt voor de hand, dat in die duurte van het Indisch brood verandering kan komen, door de grondstof zoo mogelijk uit die havens aan te voeren, en dat dit reeds sinds lang niet geschied is, moet zeker aan bijzondere omstandigheden worden toegeschreven, dieniet altijd even gemakkelijk zijn op te sporen. De handel toch pleegt an ders in banen te loopen, die tot de laagste aankoopsprijzen voeren. Te meer moet het verwondering wekken, dat de Indische nijverheid zich niet aan die goedkoope markten voorziet, daar onze bezittingen in 1889 toch door een 25 tal Eng. Indische stoomers met ruim 94000 M3 inhoud, en door enkele Europeesch getuigde zeilschepen werden aangedaan, gedeeltelijk in ballast komende of vertrekkende, terwijl van de 2953 ingeklaarde schepen van beide soorten met 2967000 M3 inhoud, niet minder dan 65 stoomers en zeilschepen met ruim 35000 M3 in Eng. Indië thuis behoorden (1). Evenmin ais wij ons vermeten durven, als leek een gissing te wagen, hoe het komt dat meel van Hongkong te Singapore wordt ingevoerd, met uitsluiting van dat van Yoor-Indië, ofschoon dit in alle kwaliteiten verkrijgbaar is, en er geregelde rechtstreeksche stoomvaartverbinding tusschen beide koloniën bestaat, evenmin durven wij een oplossing van het hiervoren besproken, ongewoon verschijnsel te geven. De onderstelling komt ons intusschen niet gewaagd voor, dat het ontbreken van meelinvoer uit de Britsche in onze koloniën gedeeltelijk veroor zaakt wordt door het gemis van een geregelde verbinding. Yooral waar het zaken betreft, alleen bestemd voor dadelijke consum- tie, komt het voornamelijk aan op geregelden aanvoer. Daarbij zal men niet licht zijn vaste kantoren prijsgeven, ook al zijn die wat duurder. Bovendien zijn handelsconnectiën geen spontane verschijn selen, maar hebben zij tijd noodig om tot stand te komen, gegrond op nadere kennis der gesteldheid en capaciteit van den vreemden handel. De vraag is of deze gunstige factoren in Indië reeds bestaan ten opzichte van den Britsch Indischen handel. (1) Yan den totalen invoer in N. I. voor rekening van particulieren over 1888 a f 119.000.000 aan goederen nam Br. Indië in rechtstreeksch verkeer slechts deel voor f 63754.—, in den totalen uitvoer van bijna 163 millioen gulden slechts voor f 122358. Een jaar vroeger was de invoer lager: f 45564.— de uitvoer evenwel hooger n. 1. f 231677 uit Britsch in üederl.-Indië. Kol. Yersl. 1889, Bijl. LH.» I en 1880 Bijl. GGG, I.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 139