562 - vaa Regeeringswege ook voor de toekomst kan bestaan, zal ik thans de vraag behandelen op welke wijze hieraan kan worden voldaan. Verschillende wegen toch staan open om tot het doel te geraken alvorens één bepaalde onder deze wordt ingeslagen, moeten de voor- en nadeelen van elk dier wegen worden overwogen. Reeds in mijn voorloopig rapport wees ik er op langs welke wegen het doel ware te bereikenmet de ervaring, door het onderzoek van het bestaande fonds opgedaan, kan dit onderwerp thans beter over zien worden. In de eerste plaats toch zou men den nieuw aan te stellen officier in de verzorging van weduwen en weezen geheel vrij kunnen laten. De levensverzekering heeft in de laatste jaren zulk een uitbreiding verkregen dat een ieder naar zijn krachten in staat wordt gesteld hiervoor te zorgen. Ook in onze koloniën ontbreekt de gelegenheid niet. Reeds werkt daar verscheiden jaren de Nederlandsch-Indische levensverzekering-maatschappij, die volgens hare verslagen in staat van grooten bloei verkeert en voortdurend aan hare verplichtingen heeft voldaan. Doch ook andere Nederlandsche en buiteulandsche maatschappijen hebben bijkantoren in de hoofdplaatsen onzer koloniën opgericht, zoodat het thans aan concurrentie niet ontbreekt, die er voor waakt dat de premiën niet te hoog worden opgedreven. Aldus is elk officier, gelijk elk ambtenaar en privaat persoon, in de gelegenheid zijn leven te verzekeren ten behoeve van vrouw en kinderen. Niet alleen kan bij daarbij eene keuze doen tusschen verschillende maat schappijen en zich tot diegene wenden, welke hem het meeste vertrouwen inboezemt; doch hij kan zich ook geheele vrijheid voor behouden in de wijze waarop, en het bedrag waartoe hij zich verzekeren wil. Want de een verkiest hierbij eene uitkeering in eens na zijn dood te betalen; een ander wenscht zijne weduwe tot haar dood een vaste lijfrente te verzekeren, een derde heefc meer het oog gevestigd op de opvoeding der kinderen en wenscht daarin te voor zien, een ieder betaalt hierbij naar zijn wensch en is daarbij in de gelegenheid met verloop van tijd zijne verzekering te verhoogen, wanneer zijne middelen dit toelaten. Aldus is buiten twijfel de meest gewenschte wijze vau verzorging van weduwen en weezen in de levensverzekering gelegen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 13