689 Die ongunstige omstandigheden behoeven echter o. i. niet voort te duren. In onze consulaire verslagen van de Straits Settlements worden verscheidene handelsartikelen genoemd, die, hetzij in groote hoeveel heden, hetzij bijna uitsluitend, uit onze koloniën afkomstig, over Singapore en Penang, Engelsch Indië bereiken en omgekeerd. Wij zullen onze lezers hierbij niet met meer cijfers vermoeien, dan noodig is, doch mogen niet nalaten te vermelden, dat blijkens de aangehaalde bescheiden in 1889 van een invoer te Penang van bijna 11 millioen dollars aan artikelen, waarvan voor 23/4 millioen afkomstig was uit Br. Indië, in dat jaar naar N. Indië werd uitgevoerd voor 21/2 millioen dollars. Omgekeerd werd van een invoer van andere handelszaken ter waarde van ruim 3 millioen dollars, waarvan voor 21 2 millioen afkomstig uit N. Indië, in dat jaar naar Br. Indië verscheept voor bijna één millioen dollars. De verslagen van den consul te Singapore zijn in dit opzicht niet zoo volledig, als die van zijnen ambtgenoot te Penang; men kan ook uit deze nochtans een dergelijke conclusie trekken (1). Deze getallen waarborgen, dunkt ons, de mogelijkheid eener geregel de stoomvaartverbinding tusschen Britsch- en Nederlandsch-Indië, wan neer die slechts met steun van het Gouvernement tot stand kon komen. Yan het particulier initiatief schijnt in deze niet veel te wachten te zijn. Wij zijn de laatsten om hieruit een vaste reden te putten tot staats- tusschenkomst, doch beschouwen het als plicht dit te doen als er groote waarschijnlijkheid bestaat voor de levensvatbaarheid van een dus gepousseerde onderneming. In dit bijzonder geval bovendien zou den de lage inkoopsprijzen der grondstof voor de militaire bakkerijen in staat stellen den handel steun te verleenen zonder opoffering. Men zou in deze zaak zelfs verder kunnen gaan en beweren, dat Vergelijk Consulen andere Verslagen" 1889 No. 64 en 170, 1890 No. 136 en 166. Blijkens die van Singapore werd daar in 1889 op een invoer van 8.838000 dollars aan artikelen, gedeeltelijk afkomstig uit Br. Indië, voor een bedrag van 4 391000 dollars uitgevoerd naar N. Indie, en komt Br. Indië vóór onder de landen van bestemming van artikelen, waarvan N. Indië in dat jaar voor 4.085000 dol'ars leverde aan den totalen invoer dier artikelen te Singapore 14.801000 dollars. Die artikelen van invoer in de Straits zijn v. n. 1. koffie, peper, rijst en betelnoten, die van uitvoer in hoofdzaak: opium, rijst, goenizakken, klapperolie en manufacturen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 140