690 een poging om de tusschenhand van de Straits op zijde te zetten, en zoodoende Raffles vérziende plannen met de oprichting van Singapore te verijdelen, als voordeel voor den handel wel eenige opoffering kan waardig geacht worden. II Wanneer wij ons nu ter beoordeeling, of de kosten van de grond stof te Batavia niet te hoog zouden loopen, zetten aan een becijfe ring der onkosten, die op de aanschaffing er van kunnen vallen, dan dienen wij in bijzonderheden af te dalen, die evenwel niet kunnen beletten, dat alles slechts bij een ruwe schatting blijft. Onze beschouwingen overtuigden ons van de noodzakelijkheid van oorlogsvoorraden. Vooraf dient bepaald te worden in welken vorm die voorraden zullen worden opgelegdwij hebben de keuze tusschen tarwe en meel. Het meel voor wittebrood is tot minstens 80% uitgehuild. Bovendien zijn de Britsch-Indische granen bezwaard met gemiddeld 5 jQ natuurlijk of opzettelijk bijgemengd vuil. Aanschaffing van meel in plaats van tarwe, zal dus en meer aan transportkos ten kunnen besparen. Daartegenover staat, dat men de zemelen zal missen, die thans tot een vrij hoog bedrag als veevoeder in Iudië worden ingevoerd. Deze hebben echter slechts V4 of van de waarde van graan aan de Europeesche markt, en kunnen dus de zelfde transportkosten moeilijker dragen dan tarwe. Alleen op geldelijke uitkomsten lettende, is aanschaffing van meel te verkiezen boven die van graan, zoodra de transportkosten zoo hoog zijn, dat met die besparing van 25°/0 de maalkosten met aan kleve van dien kunnen worden voldaan. Het geval is evenwel niet zoo eenvoudig, als het zich laat aanzien. Meel toch bederft eerder dan tarwe. Het wordt dus de vraag, of meel in Indië lang genoeg goed blijft, om de militaire voorraden daaruit te doen bestaan, en hiertoe moet vooreerst bepaald worden, voor hoelang men rekent voorraad noodig te hebben, en ten tweede dient men door proeven of information bij mannen van de practijk er achter te komen, hoe lang meel in de verschillende deelen van ons Indië zich conserveert.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 141