- 691 Wat het eerste betreft, dit is moeilijk a priori vast te stellen; 't hangt natuurlijk af van de overige militaire hulpbronnen en van be staande of te vormen verdedigingsplannen. Bij zijn ontwerp-verdedigiDgsstelsel van Java nam generaal Yan der Wijck aan, dat men dit eiland gedurende 5 jaren zou moeten kunnen houdengeneraal Kroesen rekende op drie jaren. De om standigheden en de wijze van oorlogvoeren zijn echter sinds dien tijd aanmerkelijk veranderd. Het komt ons dan ook voor, dat wanneer Indië, en in het bijzonder Java, jn een oorlog van ons land met eene Europeesche mogendheid voor anderhalfjaar voorzien is van die artikelen, welke ingevoerd moeten worden, het voldoende geapproviandeerd kan heeten. Wij spraken van een nader onderzoek naar de duurzaamheid van het meel voor de onderscheidene deelen van den Archipel. Natuurlijk zal deze verschillen naar de climatologische eigenschappen der streken. Waarschijnlijk zal het zich in de warme vochtige Indische atmosfeer, die alle parasitische ontwikkeling bevordert, wel niet zoolang kunnen bewaren als in Europa, hoezeer dit ook voor een zeer groot deel afhankelijk zal zijn van de wijze, waarop men het oplegt. Maar zelfs al nemen wij, als maximum aan, den tijd, dien men rekent, dat meel in Europa goed kan blijven, d. i. een half jaar, dan zal toch nog een aanzienlijk deel van den voorraad uit tarwe moeten bestaan, die in Indië vermalen wordt. Tarwe is dus de voor Indië aan te schaffen grondstof, en hiermede zullen wij bij het ramen der transportkosten tusschen Voor-Indië en onze bezittingen hebben rekening te houden. Denkelijk zouden die kosten gespecificeerd moeten worden in: die van laden, scheepsvracht, die vau lossen en kleine onkosten, waaronder commissieloon. De zwaarste zullen hiervan ongetwijfeld zijn, die welke tweedens werden genoemd. Voor de afscheepplaats hebben wij de keuze tusschen Bombay en

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 142