693 Wanneer er meer reizen 'sjaars voor den overvoer der jaarlijks benoodigde hoeveelheid tarwe gedaan moeten worden, zal dit bedrag nog stijgen door vertwee-, drie-, vierdubbeling der subsidiekosten. Daar gelaten evenwel, dat die subsidie lager zal kunnen zijn, en mettertijd bij het wassen der voordeelen voor de maatschappij bij de gewenschte jaarlijksche verlenging van het contract zal kunnen dalen, meenen wij dit bedrag ook in anderen zin als een maximum te mogen beschouwen, dat voor belangrijke vermindering vatbaar schijnt, wanneer- men het scheppen der voorgestelde gesubsidieerde, rechtstreeksche handelsgemeenschap prijsgeeft. Het Gouvernement toch heeft zich bij art. 28 der voorwaarden van aanbesteding van den Indischen transportdienst in zijn contract met meergenoemde maatschappij het recht voorbehouden, te allen tijde naar keuze één of meer stoomers der maatschappij in huur te nemen tegen 1,25 de registerton van 2,83 M3. per dag voor de eerste 200 tonnen inhoud van den te huren stoomer, afdalende met 0,25 de ton voor elk volgend 200 tal, met een minimum van f 0,50 de ton, benevens levering of vergoeding der steenkolen. Het is natuurlijk onze bedoeling niet aanschaffing en aanvulling van den voorraad voor een heel jaar te gelijk aan te bevelen, maar om tot een benaderende berekening te komen van het minimum der trans portkosten kunnen wij hierdoor toch vaststellen, dat volgens deze voorwaarden met één reis 'sjaars de scheepsvrachten zouden kunnen dalen tot f 1,715 de HL. (1) (l) In dit geval zou een vaartuig van 530 registerton inhoud voldoende wezen (b. v. do MFransen van cle Putte541 ton, waarvan het ons evenwel onbekend is of de Paketvaart Maatschappij haar heeft overgenomen van de N". I. St. Y. Mij.) De hunrzou dan per dag bedragen 200 X 1.25 -f- 200 X f k *30 X f 0-75 547.50' Rekenende op een vaart waarbij 6 mijl in de wacht wordt behouden (10 mijl is 't maximum, 4 mijl 't minimum van vaart, bij contract voor de stoomers op de verschillende diensten overeengekomen) dan zou 't vaartuig voor heen en terugreis over den aange nomen afstand van 600 Gr. M. en voor 8 a 9 dagen laden en lossen noodig hebben 42 dagen. De heer v. d. Berg Be Graanhandel v. B. I. p. 49) geeft op, dat een stoomer van 2600 ton tegenwoordig 10 ton steenkolen per etmaal verbruikt; vier ton daags zal dan wel niet te weinig zijn voor het kleine type stoomschip, dat noodig is. Yan regeeringswege zijn de vermoedelijke kosten der Ombiliën-koien te Tandjong Priok gerekend op nog geen 12.de ton (Mr. N. P. vd. Berg. rDe omhiliën-holen- Z. O. z

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 144