690 dat de grootste afstand, (1) dien het meel van Batavia uit door den Archipel heeft af te leggen de 545 GM. niet te boven gaat (Batavia- Ternate, via Soerabaja, Makassar, Ambon, Banda). De scheepsvracht binnen Indië zal derhalve in geen geval meer zijn, dan f 4,845 per 100 KG. (545 X f 0,16: 18) en dan nog slechts voor zeer enkele garnizoenen met geringe Europeesche bezetting. Geldt dit voor het transport over zee alleen, ons rest nog in beschouwing te nemen, welken invloed het transport te land op den kostprijs van het meel zou kunnen hebben. Yoorzoover dit vervoer niet langs spoorwegen zou kunnen loopen is er weinig reden aanwezig, daarop acht te slaan. Dit vervoer zou alleen niet hoog stijgen voorzoover het langs rivieren zou kunnen plaats hebben. Maar Indië is, althans op de eilanden, voor de oprichting van groote militaire bakkerijen vau gewicht, van goed bevaarbare rivieren slecht bedeeld, in de richting der garnizoenscentra. Daar om komen alleen die garnizoenen voor militaire bakkerijen in aan merking, die door spoorwegen met andere verbonden zijn. Yoor het vervoer van groote hoeveelheden meel hebben wij dus slechts acht te slaan op de spoorwegen, de kleine hoeveelheden die op Borneo en Sumatra's geheele Oostkust ter voorziening van enkele kleine garnizoenen moeten opgevoerd worden, kunnen geen noemenswaardigen invloed uitoefenen op den middenprijs van het product, en gar nizoenen in de binnenlanden der Groote Soenda- eilanden buiten Java, die niet aan bevaarbare rivieren gelegen zijn, bestaan er maar enkele. Wanneer de invloed van het vervoer per spoor op den prijs van het meel wordt nagegaan, dan blijkt al aanstonds, dat verzending langs de lijuen vau den staatsspoor geen belangrijke verhooging kan te weeg brengen op de vervoerkosteu van het meel, daar deze grooten- (1) De afstand van Batavia tot Gorontalo, via Soerabaja, Makassar, Amoerong, Menado, volgt in lengte daarop, docli is slechts 511 GtM. Zie-bijl. A. der voorwaarden van levering, waaraan het contract de N. I. Paketvrt. bindt, vastgesteld bij Art. I a van het G. B. dd. i5 October 1S87 No. 5. Bovendien is 't garnizoen van Ternate, Menado en Gorontalo uiterst zwak aan Europ. In 1888 was hun aantal resp 47» 16 en 17 man (Bijl. D. v/h. Kol. Versl. 1890).

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 147