697 deels in den vorm van grooter rendement dier spoorwegen in de schatkist wederkeeren (1). "Voor de particuliere spoorweglijnen zou dit niet het geval zijn. Bovendien vergen deze de hoogste vrachten. De grootste afstand, dien het meel zou kunnen afleggen, zou voorkomen op de lijn Semarang-Vorstenlanden. Deze bedraagt 169 K.M. op zijn grootste lengte (Semarang-Djokdjakarta). Volgens het tarief door den Hr. van den Berg p. 30 van zijn meergenoemde brochure gegeven zou dit kunnen kosten 1,915 de 100 KG. Hierbij kan verder buiten beschouwing blijven, het vervoer langs de lijnen van de S. S. op Java, daar een derde gedeelte van de trans portkosten over den grootsten afstand, dien wij ons voorstellen, dat meel of brood langs de staatslijnen zou kunnen vervoerd moeten worden, n. 1. tusschen Djokdja en Tjilatjap (176 spoor-kilometers) in de le klasse der vrachtgoederen nog slechts 0,69 bedraagt X f 2.07.) (2) Aangezien er geen langere trajecten op particuliere spoorbanen in Indië bestaan en het meel niet langs twee particuliere spoorwegen te gelijk zal behoeven vervoerd te worden, kunnen wij het maximum van wat aan spoorwegvrachten betaald zal moeten worden stellen tusschen de f 2,en f 3, Het bijberekening van de scheepsvracht tusschen Batavia en Sema- rang, zouden de kosten van vervoer nog verre blijven beneden het te voren verkregen bedrag voor de grootste transportkosten over zee. 't Zelfde kan gezegd worden van een vervoer over Soerabaja naar Malang. De betrekkelijk geringe transportkosten, aan de Paketvrt. Mij. te betalen, zullen door het vervoer over de S. S. niet tot ƒ4.845. stijgen, het geval eens aangenomen, dat men de militaire bakkerij uit een strategisch oogpunt in laatstgenoemd garnizoen zou willen oprichten en niet in de haven zelf. (1) G. B. dd. 19 Maart 1886 n°. 1 (A.0.1886 n°. 25) geeft Sub. I als maatstaf, dat bij gouv. transporten langs de SS. in werkelijkheid niet meer wordt uitgegeven dan de kosten van exploitatie, die in liet algemeen gerekend worden „ongeveer" te bedra gen van de gewone tarieven. (2) Bepalingen en Tarieven voor 't vervoer over de S. S. op Java, G. B. dd. 3 April 1889 N°. 35.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 148