698 IV Blijven nu de hoogste kosten, die wij tot nog toe vermochten te berekenen, vermeerderd mee die voor het malen, en voor het lossen op de buitenposten, beneden den tegenwoordigen kostprijs van het meel op die posten, dan kan het slechts van de kosten voor de voortbrenging van het brood en voor vervoer tusschen de bakkerijen en de garnizoenen afhangen, of militaire bakkerijen uit een financieel oogpunt reden van bestaan hebben. Over de kosten van het malen is hiervoren gehandeld, die van het vervoer van scheepsboord naar den wal ter bestemmingsplaatse moeten wij eveneens in petto houden, omdat die verschillen naar plaats en dik wijls ook naar tijd en gelegenheid. Maar een ander soort mag niet over het hoofd worden gezien, n. 1. de transportkosten, voortvloeiende uit de plaatsing van den molen ten opzichte van Batavia. Door den molen toch in een der havens van Java op te richten, zouden wij gevaarloopen het doel van ons stelsel te missen; molen en voorraden zouden bij een coup-de-rnain eener vijandelijke flottielje geheel voor ons verloren kunnen gaan, zoo niet den vijand van on berekenbaar nut kunnen wezen, indien hij verder dragende plannen had. Voorshands schijnt Buitenzorg aangewezen voor de oprichting van molen, graan- en meelmagazijnen. Is Magelang eenmaal met de bestaande spoorwegen verbonden, dan komt ons dit garnizoen meer geschikt daartoe voor, als middelpunt van Java, en van het, uit een strategisch oogpunt door vele Indische krijgskundigen, als centraalre- duit onzer troepen, aangewezen hoogland van Ivadoe. Ook is het te vreezen dat Buitenzorg grooter gevaar loopt dan Magelang, door zijn grootere nabijheid ten opzichte van Batavia, dat, als zetel der regeering, als het ware, aangewezen schijnt voor een vijandelijken aanslag. De kosten van het heen- en wedervoeren van tarwe en meel dienen hierbij aangemerkt te worden als verzekeringspremiën om de brood voorziening in oorlogstijd voortdurend te behouden. Bijaldien de lijn Batavia Buitenzorg overging in handen van den staat, ter vereeniging van de lijnen Tanajong-Priok Batavia en Buitenzorg Preanger Tjilatjap (blijkens het Kol. Versl. van 1890 waren onderhandelingen hangende) of indien de lijn Willem I-

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 149