568 En toch moet ik ontraden dit middel zonder voorbehoud hier aan te wenden. Ware een ieder doordrongen van deu plicht om in het lot van na te laten weduwen en weezen op behoorlijke wijze te voorzien en koesterde hij de overtuiging dat daarvoor een deel der jaarlijksche inkomsten moet besteed worden, veilig konden alle weduwen-en weezen- fondsen, waaraan zooveel gebrekkigs kleeft, afgeschaft worden en deze zaak overgelaten blijven aan het particulier initiatief. Doch hoever het in het algemeen nog hier van daan is bewijst wel de oprichting van het weduwenfonds voor de burgerlijke ambtenaren in Nederland, waarin nevens de bijdragen der ambtenaren door het rijk vele millioenen zijn gestort. Ook elders zien wij dergelijke fondsen werken en zouden zonder deze honderde weduwen onverzorgd achterblijven, die thans het levensonderhoud van die fondsen ontvangen. Yoor den Nederlandsch-Indischen officier geldt de behoefte in dubbele mate. Uit de bijgevoegde staten en berekeningen is boven alles gebleken in welk een ongunstigen toestand hij tegenover de weduwen- en weezenverzorging is geplaatst. Zijn eigen leven wordt verkort door de gevaren en vermoeienissen, waaraan het bloot staat daarentegen verheugen zich vrouwen en kinderen in betrekkelijk volmaakten gezondheidstoestand, die gunstig boven den overeenkomstigen toestand in het vaderland uitsteekt. Ik twijfel er niet aan of, wanneer de uitkomst van dit onderzoek bekend wordt, ook door de levensverzekering in Indië daarvan gebruik zal worden gemaakt om voor de officieren de premiën te verhoogen. Dit is niet alleen haar recht maar ook haar plicht. Is thans reeds de aandrang om zijn leven te verzekeren voor den Indischen officier niet groot, stellig zal deze niet toenemen, wanneer hij zich geplaatst ziet tegenover premiën, veel hooger dan de over eenkomstige in het moederland. Wordt deze zaak door het Gouver nement geheel aan den officier overgelaten, ongetwijfeld zullen velen vrijwillig de offers brengen, waartoe zij door een fonds worden ge dwongen, doch een niet geringer aantal zal zich aan dien plicht ont trekken. Sommigen, aanvankelijk met de beste voornemens bezield, vinden zich door beperkte middelen in de onmogelijkheid om de noodige premiën te voldoen, reeds sluit het huiselijk budget niet, zoodat voor andere uitgaven niets overschiet, anderen zijn van den aanvang

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 14