- 7Ö1 geleend kapitaal, als hij aannemer is. Mets ongewoons, als hij daarvoor van 2 tot 4°/0 's maands betaalt. Zijn spreekwoordelijke kwade trouw en kwade praktijken hebben zijn crediet in Indië ondermij ud. Van daar dat hij bij uitzondering slechts bij soliede Europeanen te recht kan en woekeren is bij zijn landgenooten niet alleen winstgevend, maar wordt klimmende met het voordeel, dat het oplevert, als grooter bewijs van slimheid en handigheid, wij zouden haast zeggen van „savoir-vivre" in plaats van „savoir-faire", aangemerkt. l)e aanbesteding voor één—en hoogstens drie—jaar maakt, dat buiten gewone uitgaven voor installatie of uitbreiding der bakkerijen op het brood vallen. Hierdoor en door de geringe hoeveelheden brood, die er meestal noodig zijn, is machinale bereiding veelal uitgesloten, en de gewoonlijk duurdere handenarbeid en duurder werkende ouderwetsche bakwijze vau voor eeuwen een door de omstandigheden opgelegde noodzakelijkheid. Zijne beide borgen (1), door de wet geëischt, moet hij meestal geldelijk schadeloosstellenhij huurt als het ware hun crediet en borgtocht, als zij geen stille deelgenooten in de aanneming zijn, tegen de bepalingen van het contract in natuurlijk. De kustvaartregeliug sluit voor alle andere dan de vier voornaamste havens van Indië, en de vrijhavens der Molukken, Celebes en Riouw, de mogelijkheid uit, het meel rechtstreeks uit het buitenland te verkrijgen. Het wordt derhalve belast met winsten voor de tusschen- hand, noodelooze overlaad-en hooge transportkosten, zoowel op de spoorwegen (2) als op de stoomers der maatschappij, die men kan zeggen, dat door haar contract met het Gouvernement zoo goed als het monopolie der stoomvaart in Indië heeft. Worden militaire bakkerijen opgericht dan kunnen al deze bezwaren vervallen. Zeker! moest de staat grootendeels onder dezelfde omstan digheden werken als de Chinees, dan zou deze laatste ongetwijfeld in het voordeel zijn. Maar door zijn groote consumtie is hij, zooals hiervoren bleek, bij uitzondering beter in de gelegenheid met voordeel de zware lasten te aanvaarden, verbonden aan het openen (1) Ind. Comp'. Wet van 23 April 18G4 Stbl. 35, art. 39. (2) De 8poorvracliton waren in 1887 nog 3 it 4 maal zoo duur in Nederlandsch- als in Britech-Indië of Nederland „(De Graanhandel v. B. p. 30),

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 152