705 Maar de bewering, dat het bij eigen beheer, en het meel aankoo- pende, zooals de aannemers thans, zonder grooter uitgaven het broodration zou kunnen verdubbelen, zelfs al werd het rijstration evenredig ingekrompen, is meenen wij gewaagd. Dit zou o. 1. alleen mogelijk zijn, wanneer tarwe werd aangekocht, en aan de oprichting van militaire bakkerijen, die van eeuen militairen molen werd vastgeknoopt. Wordt hiertoe overgegaan, dan eerst zal kunnen blijken, in hoeverre er sprake kan zjjn van vermeerdering van het broodration zonder hooger of met weinig hooger— uitgavenhet nut van dezen maatregel wenschen wij voorloopig geheel buiten beschouwing te laten. Uit de verkregen cijfers blijkt, dat er wel kans op bestaat bijaldien de aangewezen weg wordt ingeslagen. Sommigen zullen beweren, dat het op grond van onze hooggestelde cijfers zeer zeker mogelijk zal zijn, en dat wij, misschien tegen onzen wil, juist met die cijfers hebben aangetoond, wat de schrijver in den Ind. Tolk zonder bewijs beweerde. En wij moeten erkennen, dat die cijfers hoog genoemd mogen worden. Zijn zij te hoog, dan lijdt de berekening aan een euvel, waaraan ramingen meestal niet lijden. In den regel toch bewijst men te veel, wanneer men iets wil bewijzen, et,0 de meeste ramingen blijven beneden de werkelijkheid. Onze wensch was het slechts aan te toonen, dat er geene redenen zijn om aan te nemen, dat het eigen beheer duurder zal zijn dan aan besteding van het brood. Mogelijkheid bestaat, dat dit voor een enkel garnizoen het geval zal zijn door bijkomende vracht op meel of brood, of op beide, maar dit zal een groote uitzondering zpn. Over het algemeen moet broodvoortbrenging in eigen beheer goedkooper zijn dan aanneming, wanneer men den aangegeven weg inslaat. Hebben wij in ons vorig opstel aangetoond, dat het leger behoefte heeft aan die inrichtingen, in dit stuk meenen wij te hebben bewezen, dat het niet aangaat dien eisch om verbetering terug te wijzen op grond van financieele bezwaren. Wel verre van dien, gelooven wij een middel te hebben aangegeven, dat leiden kan tot betere verpleging van den soldaat in tijd van vrede, verzekering van een deel der legerverpleging in oorlogstijden, het scheppen van een reehtstreeksohe handelsgemeenschap, die

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 156