564 af zorgeloos en hebben er niet aan gedacht; komt de nood aan den man, dan is het te laat, de premiën zijn te hoog of de gezondheids toestand is van dien aard dat geen solide maatschappij op dit leven alsnog eene verzekering wil sluiten. Het gevolg zou dus zijn, dat het doel niet werd bereikt. Bij geheele vrijheid zouden jaarlijks vele weduwen en weezen onverzorgd achterblijven. Dan zouden zoowel de voormalige wapenbroeders tot ondersteuning worden opgeroepen, terwijl ook het Gouvernement tegenover zulke rampen niet onverschillig zou kunnen blijven. Het gevolg zou zijn, dat aldus de verzorging der weduwen en weezen ten laste kwam van anderen en wel op de meest onregelmatige en daardoor meest drukkende wijze. Yan algeheele vrijheid van handelen kan hier dus geen sprake zijn. Doch wel verdient het alsnog overweging of het deelnemen aan de levensverzekering bij particuliere maatschappijen zou kunnen geschieden onder dwang en toezicht van het Gouvernement. Dit toch zou bij de aanstelling den officier kunnen noodzaken om zijn leven op behoorlijke wijze te verzekeren, het zou zelfs de premie van de bezoldiging kunnen afhouden en aan de maatschappij overdragen. Het bezwaar dat deze premiën hoog zijn, behoeft niet te wegen; de vroegere officieren toch hebben in het weduwenfonds veel meer gestort dan zij thans voor gelijke verzekering bij eene particuliere maatschappij zouden te betalen hebben. Yooral voor de hoogere rangen geldt deze opmerking. Uit de mij verstrekte opgaven i3 mij gebleken welke hooge stortingen door velen zijn verricht, stortingen waarvoor zij bij eene particuliere maatschappij het dubbele of driedubbele pensioen konden aankoopen, waarop thans de weduwe aanspraak zal hebben. Evenmin zou de gezondheidstoestand hier een bezwaar zijn. Men mag toch aannemen dat de officier bij zijne aanstelling behoort tot de gezonde personen, die door elke levensverzekeringmaatschappij zouden worden aangenomen. Dit ware trouwens bij contract te stipu- leeren, en kan hiertegen door de levensverzekering geen overwegend bezwaar wordén gemaakt. Buiten twijfel ware deze èn voor het Gouvernement èn voor den officier de eenvoudigste weg. Doch er zijn ook bezwaren aan verbonden waarop het volgen daarvan moet afstuiten. Yerplichting heeft verantwoordelijkheid ten gevolgewordt de officier door het Gouvernement gedwongen zijn leven bij een

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 15