715 Het zal wel niet nader bevestigd behoeven te worden dat mocht op deze wjjze de diepte der colonne, vermeerderd met de treffer ruimte der laatste afdeeling, kleiner worden dan de trefferruimte der voorste afdeeling deze laatste, en niet de andere moet worden gebruikt. Pag. 385 regel 4 v.o. De trefkans zal gelijk zijn zoolang de breedte van het peloton niet kleiner is dan de geheele breedte spreiding. Deze is hier 3 X 9 27 Mterwijl de breedte van een peloton (de commandant medegerekend) hoogstens 25 M. bedraagt (compagnie Europeanen in bataille 50 M.). Het zou daarom beter zijn de hier opgegeven afstand met 100 M. te verminderen. Pag. 397, 4e alinea. „Naar onze meening moeten de oefeningen „op onbekende afstanden regeldie op bekende afstanden uitzonde ring zijn". Het bedekken met gras of het wegnemen der paaltjes, zal het kader niet beletten uit andere kenteekenen den afstand te herkennen. Ook de afstand van de schijven tot den kogelvanger zal op dezelfde wijze gemakkelijk zijn na te gaan. Er zullen volgens onze meening terreinen bestaan, waaraan deze gebreken geheel zullen kunnen worden weggenomen; m. a. w. waar geen terreinvoorwerpen bestaan, die als kenteekenen voor de afstanden kunnen dienen. Pag. 263265. Wat den gevechtsvorm betreft, waarin we een Inlandschen vijand kunnen ontmoeten, zoo gelooven we niet, dat de geschiedenis ons hierin geheel tot raadsman kan strekken. Aangezien de Inlander zich in vredestijd niet oefent in het toepassen dier vormen, zullen deze in oorlogstijd grootendeels afhangen van het volks karakter en van de leiding der hoofden. Het is daarom volstrekt niet zeker, dat de tegenwoordige Javanen in dezelfde gevechtsvormen zullen strijden als hun voorouders van 182530. Daarbij komt de zoo zeer verhoogde uitwerking van ons tegenwoordig geweer, vergeleken bij dat, hetwelk in gebruik was tijdens de expedi- tiën, wier geschiedenis wij zouden moeten raadplegen. Dientengevolge zullen we tegenwoordig in het open veld geen drommen vijandelijke Atjehers tegenover ons krijgen, tenzij zij op zeer korten afstand ver rassend kunnen optreden, om ons met de klewang aan te vallen. Dl. II, 1892. 47

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 166