718 En dat ik in deze meening niet alleen sta, blijkt mij, uit de te dien opzichte in 't buitenland persoonlijk opgedane ondervinding en uit de verhalen van kameraden, die in den vreemde in uniform hebben gereisd. Mijzelf is het in België overkomen, dat mijn uniform door de officieren van dat land hoogelijk is geprezen, terwijl een mijner kameraden in costuum gekleed en met zijne fouragères om, te Keulen door zijn flink en martiaal uiterlijk algemeenen opgang maakte. Doch war, meer zegt, herhaaldelijk is bij de Pransche manoeuvres, als officieren van nagenoeg alle natiën daarbij vereenigd waren, de Nederlandsch-Indische uniform bijzonder gunstig opgevallen. Wel erkenden de Fransche officieren, dat het costuum in zijn uitmonstering op het kantje van te groote soberheid af was, doch met geestdrift verklaarden zij, dat onder al de vergaderde bonte gewaden, dat van onze koloniale officieren het meest gedistingeerd en het meest elegant was. En hoe naïef het misschien ook moge klinken, ik geloof in gemoede dat in deze uitspraak de beleefdheid geen al te groote rol heeft gespeeld, Belangrijk is onze uniform in netheid vooruitgegaan door de be paling, dat in groote tenue de blauwe broek zal worden gedragen, want mag de witte pantalon al bijzonder luchtig en voor het gebruik in de tropen geëigend zijn, ze is niet alleen onsierlijk doch ook zeer ongekleed. Dat vooral dit laatste door het officierskorps wordt ingezien, kan blijken uit de omstandigheid, dat het gebruik van witte broeken, in kleine diensten en gewone tenue, steeds geringer wordt, zoodat daar mede de stilzwijgende erkentenis wordt afgelegd, dat een smaakvolle, gekleede dos wordt verkozen boven een wel is waar zeer luchtig, maar dan ook leelijk costuum. Dat trouwens op de tegenwoordige blauwe beenbekleeding niets te zeggen valt, kan alleen reeds blijken uit het feit, dat zij in de nieuwe uniform onveranderd behouden blijft. Een andere verbetering, onlangs in onze tegenwoordige kleeding aan gebracht, is de afschaffing van de souspieds, belachelijker nagedachtenis. Ik wil mij hier liever niet verdiepen in de oorzaken, die men zegt, dat indertijd aanleiding hebben gegeven tot den maatregel om het dragen van de voetriemen verplichtend te stellen, doch dat is zeker, dat het officiersgeslacht van de laatste vijf en twintig jaren om die

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 169