565 particuliere maatschappij te verzekeren, dan neemt dat Gouvernement ook de verantwoordelijkheid op zich dat deze maatschappij voortdurend aan hare verplichting zal voldoen. En hoe kan dit, waar deze maat schappijen in gelieele vrijheid werkende, geen rekenschap behoeven af te leggen en volstrekt niet worden gecontroleerd? De verantwoordelijkheid, die het Gouvernement hierbij op zich zou nemen is waarlijk niet gering te schatten. Ware het bestaand weduwenfonds in goede orde, zoo zou het tharrs een kapitaal van ruim 12 millioen als reserve moeten bezitten. Tot dit bedrag zou ook de reserve opklimmen der maatschappij die de verzekering der officieren op zich nam, en hoe' kan de Regeering de waarborgen eischen, dat het noodige fonds niet alleen aanwezig is, maar ook voor het beschreven doel beschikbaar blijft? Intusschen is dit eene zaak, die door mij moeielijk kan beoordeeld worden en die ik derhalve aan het beter oordeel van Uwe Excellentie moet overlaten. Is het bezwaar niet overwegend dan zou deze op lossing mij in hooge mate toelachen. In dat geval zou de Regeering met eene of meerdere maatschappijen een contract kunnen aangaan en ze daarbij onder het toezicht van een regeeringscommissaris brengen. Het zou den officieren bij hunne aanstelling verplichten eene levens verzekering te sluiten tot een minimum bedrag, afhangende wan rang en leeftijd. Bij huwelijk en bij verhooging in rang zou geleidelijk ook verhooging der verzekering plaats hebben, gevolgd door hoogere premie evenals thans het geval is. Het Gouvernement: zou deze premiën van de bezoldiging afhouden en aan de maatschappij over dragen. Ook de voorwaarde kon opgenomen worden dat bij pension- neering na een zeker aantal jaren van dienst de doorloopende premiën werden verminderd, in verhouding van het pensioen tot de bezoldiging. Aan den officier bleef op deze wijze de vrijheid op welke wijze hij zijn leven wilde verzekeren, hetzij door eene uitkeering van kapitaal in eens, hetzij door een pensioen voor vrouw en kinderen; daarbij kon hij boven het vastgestelde minimum de sommen naar willekeur bepalen- Hij zou de overtuiging hebben dat de kortingen op zijne bezoldiging voor het beoogde doel werden aangewend en evenredig waren aan de kans op uitkeering. Het Gouvernement ware van een groote zorg bevrijd, de administratie tot de kleinste afmeting, het overdragen der

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 16