721 nacht die loodzware en vochtige meubels had moeten aanhouden. Ue eenige verlichting, die hij zich zelf had kunnen verschaffen, was het opensnijden van het leder boven den hiel, waardoor hij gelegenheid kreeg, om het water uit de schachten en schoenen te laten loopen. Sedert draagt deze officier te velde nooit meer laarzen en heeft hij zich uitstekend bevonden bij het gebruik van lage schoenen met slobkousen. Naar ik hoor, blijft voor de bereden wapens de giberne bewaard, zoodat deze lederen band ook over de nieuwe uniform zal prijken. Dit uitrustingstuk is een traditie, maar overigens van geen nut; echter kan ik mij best voorstellen, dat er vele officieren zijn, die op het behoud daarvan prijsstellende vraag is maar of het door verscheidene cavalerieofficieren gereleveerde feit, dat de giberne hinderlijk is bij het rijden, juist is. Men kan uit een oogpunt van smaak met een onnoodige luxe bij een uniform volkomen vrede hebben, maar is zij hinderlijk in de eene of andere dienstverrichting, dan kan haar bestaan niet langer verantwoord worden. Zooals ik zeide heb ik maar enkele punten besproken en laat ik de bijzonderheden van de nieuwe uniform eene verrassing voor mijne lezers. Alleen wil ik hier nog opmerken, dat de witte kleeding, die voor ongewapende diensten en bureaux wordt ingevoerd, naar mijne meening op een hoogst ongelukkig oogenblik hare entree zal maken. Het is toch niet te ontkennen, dat in zake heerenkleeding, in de groote steden van Indië, de mode ook al vrij wel haren invloed doet gelden en dat, al mogen Guij's, Gaston's, Gontran's en Gigerln nog in de minderheid zijn, de tijdgeest toch op het gros der Euro- peesche ingezetenen merkbaar is. Is dit te bespeuren aan het dragen van hoeden, handschoenen, broekeD, meer modieus dan gemakkeljjk van snit enz., voornamelijk echter blijkt het uit het niet te loochenen feit, dat witte kleeding hoe langer zoo zeldzamer wordt. Telde men vroeger gedurende de muziekuitvoeringen in de sociëteiten Concordia en Harmonie meer witte dan gekleede jassen, thans zijn de eerste letterlijk witte raven in hare sombere en donkere omge-

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 172