722 ving en is het eigenlijk niet alleen geen vlan meer, maar zelfs een weinigje al te ongegeneerd, om zich in't helder witte linnen te steken. Witte pantalons, hoewel meer in gebruik dan dito jassen, beginnen echter ook al sterk te verminderen, zoo zelfs, dat, zooals ik hierboven reeds zeide, officieren in kleine tenue deze slechts spaarzaam dragen. En wien onzer is het niet bekend, dat er kunst- en danslievende vereenigingen zijn, die in 't wit gekleede personen zorgvuldig uit haar zalen weren Nu is het best mogelijk, dat de invoering van de nieuwe uniform aan dezen volkomen met het tropische klimaat strijdenden toestand een einde maakt en dat het wit in eere zal hersteld worden. Want het kan toch niet aangaan, om een in uniform gekleed offi cier aan den ingang af te wijzen, omdat de kleur van zijn attila wit is en wordt onder die omstandigheden een officier eenmaal tot publieke vermakelijkheden toegelaten, dan is het ijs gebroken en kan een witte burger onmogelijk uitgeworpen worden. Heeft de nieuwe witte uniform deze uitwerking en bevordert zij den tegengang van het misbruik van zwaar laken en alles wat daar aan annex is, dan zal hare invoering een overwinning van het gezond verstand op de mode blijken en dus een goede daad zijn. Het kan echter ook anders zijn en gebeuren, dat de tenue niet vermag op te roeien tegen den tegenwoordig bestaanden tegenzin tegen de witte kleeding. In dat geval zullen de officieren op hooge onkosten gejaagd worden, in verhouding tot de uitgaven niet van hunne kleeding profiteeren en de geheele zaak dus een failure zijn. Aangezien nu de witte tenue in Indië bepaaldelijk een logische, door het klimaat als het ware aangegeven dracht is, zal het aanbe veling verdienen, dat zij bij de invoering door het legerbestuur uit drukkelijk op een zeer hoog standpunt wordt geplaatst, zoodat alle twijfel omtrent de mogelijkheid om er zich uit een oogpunt van gekleedheid, hier niet, daar wel mede te vertoonen, voor goed op afdoende wijze wordt opgeheven. Hoe hooger en gedistingeerder de kring is, waarin zij mag worden gedragen, des te meer zal zij haren invloed doen gelden op de bij de burgerij omtrent het dragen van witte kleeding heerschende dwaze begrippen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 173