INGEZONDEN I T. PANGLIMA TIBANG. Geachte Heer Redacteur! Vergun mij op het belangwekkende opstel yan den luitenant-kolonel Vink, getiteld „Biografie van den Toekoe Panglima Maharadja Tibang Mohamad" opgenomen in de 76 aflevering van den loopenden jaargang van dit Tijdschrift, de volgende aanteekeningen te maken, Kuim 60 jaren geleden werd Atjeh door een rond reizen den troep Klinganeesche, uit Madras afkomstige goochelaars, dansers, enz. be zocht, waarbij zich een jongetje van 6 a 7 jaar, Ramasami geheeten, bevond, dat aardig wist te dansen en allerlei grappen verkocht. Dit kereltje werd door den Hoeloebalang-Sultan „Toekoe Lamgoegoeb" aangehouden en als kind dos huizes behandeld. Werd deze Hooloe- balang uitgezonden of begaf hij zich naar den Kraton, dan moest de grappenmaker Ramasami hem steeds volgen en voor hem zingen, dansen en koken. Toen eens de Hoeloebalang der III Moekims Kajoe Adang tegen zijn Sultan was opgestaan, werd Toekoe Lamgoegoeb tegen den op standeling afgezonden Al spoedig had, nabij de kampong Tibang, een treffen met den vijand plaats en werd deze, met achterlating van één doode, op de vlucht gedreven. Door heldenmoed bezield, ging de Kling Ramasami, met klewang en rentjong gewapend, dansende naar het lijk van den verslagen vijand en bracht hij het eenige houwen en kerven toe Naar aanleiding van dit heldenfeit gaf men hem schertsenderwijs den titel van „T. Panglima Tibang" dien hij tot heden toe behouden heeft.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 175