728 rleelen der wereld bekend, maar wordt ons het duidelijkst, als we een blik slaan op onze onmiddellijke omgeving. De eigenaardige toestand van onze Indische wereld, dat is van onze koloniën, waar we soms plotseling en onverwacht van eene betrekkelijk hooge sport op de maatschappelijke ladder tot. op de onderste dalen, doet ons al spoedig inzien, dat ook hier werken, ja hard werken de eenige weg is die ons het doel kan doen bereiken, dat wij ons bij ons vertrek naar Indië hebben voorgesteld. De Indische maatschappij bestaat voor het grootste gedeelte uit ambtenaren en officieren. Niet elk ambtenaar brengt het tot lid in den Raad van Indië, ja zelfs niet tot resident; velen komen zelfs niet verder dan tot le kommies; zoo ook bereiken niet alle officieren den Generaalsrang, maar moeten de meesten zich ten slotte, in welke betrekking dan ook geplaatst, tevreden stellen met een matig pensioen, welks bedrag voor een alleenloopend persoon voldoende kan geacht worden, doch dat voor een met vrouw en kroost gezegend man in den regel te gering is. Wat. dus ziet men gebeuren? dat de meeste gepensionneerden, om in de behoeften der hunnen te voorzien, bij hun ontslag uit 's lands dienst, omzien, ja moeten omzien naar het een of ander, soms ver nederend bijbaantje, waarvoor zij, om dat te bekomen, zich vaak vernederingen en grofheden moeten laten welgevallen. Maar wat te doen? de kinderen hebben recht op fatsoenlijke kleeding en goed ouderwijs. De vrouw schikt zich nog wel in haar verminderde positie uit liefde voor vader en kroost, zij blijft dan in Godsnaam maar te huis en werkt wat harder dan vroeger, vader moet de meisjes dan maar in de wereld binnenleiden. Was nu het pensioen alleen bestemd voor de dagelijksche behoef ten, het zou er nog mee door kunnen, maarwat is een der verwoedste hyena's die een aanval doet op het toegelegde pensioen dat is de woning, of liever de huishuur, die men moet betalen. Kon vroeger de ambtenaar ruimschoots voorzien in de betaling der huur voor een goed ruim huis op een goeden stand; telde vroeger de officier zoo weinig de woning, die hij op een der

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 179