729 beste standen bewoonde, nu, bij zijne pensionneering, verrijst dat vroeger de aandacht niet waardig gekeurde huis als een ideaal voor zijne verbeelding, want hij ziet nu zijne woning, o! zooveel verkleind en verarmoedigd in een der mindere buurten; ja, zoo hij niet alle persoonlijke genietingen weet te bedwingen, vaak in de kampong ver plaatst. En wie lijdt daaronder dan het meest? onze kinderendie hebben recht op onderwijs en verdere opleiding, die hebben recht op verkeer in fatsoenlijke kringen; de maatschappij stelt ons eischen, die, als we ze niet nakomen, op onze kindereu verhaald worden. Maar dat is nog het eenige niet; bereikt de ambtenaar en officier eenmaal den leeftijd, waarop hem het pensioen wordt toegelegd, er zijn dan, al is het dan ook door hard werken, wel middelen te vinden om iets bij zijn karig pensioen te verdienen. Maar hoe nu, als het hoofd van het gezin eens onverwacht wordt weggerukt, waar moeten vrouw en kind dan heen? Ook zij moeten een dak hebben om onder te rusten en waar zullen zij dat dak vinden, indien dat van het luttele weduwenpensioen betaald moet worden Hebt ge daarover wel een3 nagedacht jonge ambtenaren en jonge officieren, die eene levensgezellin genomen hebt, wie ge beloofdet alles te zullen doen wat mogelijk is om haar pad te effenen; hebt ge er wel eens over nagedacht wat het lot dier vrouw zal zijn als ge uwe oogen sluit; .wat er van uwe kinderen zal groeien, uwe kin deren die ge geliefkoosd, verzorgd en voor zooveel doenlijk voor ongevallen behoed hebt, zoolang ge kondt. Welnu, de gelegenheid om te zien wat het lot der meeste weduwen en weezen zal zijn, bestaat in de omstreken van Batavia ruim schoots; ziet daar eens rond in de kampongs en ziet dan eens wat vele weduwen van ambtenaren en officieren zijn en doen, wat uwe kinderen zullen worden. Velen vragen: waarom gaat de gepensionneerde of de weduwe niet naar Holland, daar is het leven goedkooper, daar kan men beter rond komen. Daarop kan maar één antwoord gegeven worden, d.i. als ge moge lijk eens met verlof gaat naar Holland, kijkt daar dan eens goed

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 180