748 Soldatenbelangen. Er is in den laatsten tijd zooveel geschreven en ook tot stand gebracht, om het lot van den Indischen militair te verbeteren, dat deze volstrekt niet kan klagen over weinig belangstelling in zijn persoon. De nieuwe voedingstarieven met de daarbij behoorende en veel vari- eerende schaftorders vallen zeer in den smaak van den minderen militair. Toevallig waren wij in de gelegenheid, om dit in de werkelijkheid te kunnen ondervinden. Valt aan de voedingsmiddelen op het oogenblik niet veel te verbeteren, de wijze, waarop de grondstoffen eenmaal bereid, aan den soldaat worden toegediend, is nog zeer primitief. Hierin zou verbetering te brengen zijn door den Europeeschen militair in de gelegenheid te stellen, om zijn voedsel te nuttigen van borden. Dit gebeurt tegenwoordig in de legers van bijna alle beschaafde staten het zal dan ook voor onze Indische krijgers wel niet minder doeltreffend zijn. In Engeland en de Engelsche koloniën worden de soldaten voor de maaltijden vereenigd in afzonderlijk daarvoor ingerichte eetlokalen. Dit zal nu bij ons Indisch leger dat O! zoo erg zuinig moet zijn, wel voorloopig tot de vrome wenschen blijven behooren. Trouwens dit kan bij de nieuwere kazernes (b. v. die te Buitenzorg) ook even goed plaats hebben in de dagverblijven. Stellen wij nu de vraag, zou de Europeesehe soldaat wel ingenomen zijn met het eten van borden? Wij durven deze vraag gerust bevestigend te beantwoorden, want het antwoord, dat wij van Europeanen op de des betreffende vraag kregen, was steeds, „Ja". Velen onder hen hebben reeds in het moederland gediend en weten dus proefondervindelijk wat het beste bevalt. Het goede van de zaak ligt trouwens zoo voor de hand, dat wij het gerust zonder verdere aanhaling of staving kunnen beamen. Het is ons niet bekend, of er in Indië al proeven genomen zijn met het gamellen-en bordenstelsel; is dit gebeurd, dan zullen de bezwaren er aan verbonden wel aan 't licht gekomen zijn, doch die kunnen onzes inziens lang niet tegen het voordeel en gemak daaraan verbonden opwegen. In onzen tijd was het bij het Nederlaudsche leger (2e Regiment Infanterie) als volgt ingericht De gamellen en borden werden bataljonsgewijze, dus voor elke menage afzonderlijk, aangeschaft. Voor soep en aardappelen werden groote, voor groenten en saus kleine gamellen aangekocht.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 194