752 door eene groote menigte modderachtige slooten doorsneden en dagelijks door den vloed voor een gedeeltebij springvloed zelfs geheel—onder water gezet, zoodat het onmogelijk was om de honden het terrein te doen ingaan zonder hen door modder of slooten te doen waden. Ook vindt men er geene wegen, die voor de africhting geschikt zijn; de eenige weg die daarvoor in aanmerking komt is de rechte weg die Pontianak met Soengei KaJcap verbindt en van dezen weg kan men slechts op enkele plaatsen en dan nog alleen wanneer het eenigen tijd droog is geweestin het zijwaarts gelegen terrein komen. Toen dan ook in Mei 1889 door het Legerbestuur bepaald werd, dat de africhting moest worden voortgezet, werd besloten om niet langer te Pontianakmaar te Singkaivang met de proefneming te doen voortgaan. De bodem in en om Singkawang n. 1. is over het algemeen zandig, met hier en daar een stuk leemgrond en enkele drassige streken, terwijl verscheidene goede rechte en kronkelende wegen en voetpaden worden aangetroffen. Het terrein in de onmiddellijke nabijheid van de versterking is vlak en met gras en enkele struiken begroeid; verder op wordt het meer geaccidenteerd en begroeid en treft men er hoogten en laagten aan, bedekt met bosch, alang-alang, klappertuinen enz. Verscheidenheid van terreinen dus genoeg om het onderricht traps gewijze te kuunen opvoeren, om de honden langzamerhand op grootere afstanden en in moeielijker gedeelten te kunnen brengen en aan alle terreinen te laten wennen. Den 13en Juni werden de honden Darat, Louise en Moppie met hun africhter, den Eur. fuselier Nellestijnen alle benoodigde voorwerpen naar Singkawang overgebracht. Den Militairen Commandant aldaar werd opgedragen niets te verzuimen wat de proefneming zou kunnen doen slagen, een officier belast met het bijzonder toezicht op de africhting en een Eur. fuselier als vaste hulp aan den africhter toegevoegd. Tevens werd door den len luitenant K. Scott, die eenigszins met hondendressuur bekend was, samengesteld het volgende voorschrift om honden af te richten voor militaire doeleinden'1 Algemeene bepalingen. De af te richten hond mag niet te oud zijn, de beste leeftijd om met de dressuur te beginnen is 89 maanden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 203