Evenwel kunnen oudere honden nog uitstekend voor het doel worden gebruikt. Bij onwilligheid, of om hem den ernst van het onderwijs te doen begrij pen, is het somwijlen noodig den hond te kastijden; zulks moet evenwel nimmer geschieden met hand of stok. Met ruwheid zal men het doel nimmer bereiken, daar men het beest dan angstig maakt en in den grond kan bederven. Met berispingen op groven toon gedaan en liefkozingen brengt men het in den regel het verst. Mochten deze beide laatste middelen niet baten en toont de hond on willig of speelsch te zijn, dan kan eene lichte vermaning met de zweep dienstig zijn. Bij de dressuur en ook later bij de uitvoering van het geleerde moet hij steeds in het maleisch worden toegesproken en niet afgeweken worden van de commando's voor de verschillende bewegingen hieronder vermeld. Deze commando's moeten werkelijk een bevel zijn en dus ook op een bevelenden toon worden uitgesproken. In den beginne moeten africhter en helpers steeds van eenige honden lekkernij voorzien zijn, om die bij het goed uitvoeren van het verlangde toe te dienen. In den aanvang de oefening niet te lang rekken, doch deze, zoo de hond te vermoeid wordt of toont geen ambitie meer te hebben, voor het oogenblik beëindigen. Yele, doch korte oefeningen zijn het meest aan te bevelen. Alvorens tot de werkelijke dressuur over te gaan, moet de hond vele malen met militairen in tenue in aanraking zijn gebracht, geleerd hebben den africhter te volgen en op diens commando vMari sinionmiddellijk hij hem te komen. Bij de dressuur moet de volgorde van hoofd- en onderdeelen gevolgd worden, zooals hieronder is aangegeven en niet tot een volgend punt worden overgegaan, alvorens het voorgaande uitstekend wordt verricht. De africhting. De africhting moet plaats hebben in de onderstaande volgorde: I. Het leeren overbrengen van rapporten of berichten. II. Idem het overbrengen van patronen. III. Het postvatten bij een schildwacht. IV. Het doorzoeken van het terrein. Het leeren overbrengen van rapporten of berichten, a. De africhter brengt aanvankelijk den hond op geheel open terrein,

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 204