- 754 geeft hem, daargekomen, over aan een ander militair, die hem, onder aan houdend terugroepen van den africhter, twintig a vijf en twintig passen aan den ketting medevoert, waarna hij hem zichtbaar een stuk papier aan den halsband bevestigt, loslaat van den ketting en hem onder aanwijzing der richting en het bevel Pigi sana" naar den africhter terugstuurt. De hond zal zich natuurlijk naar dien hem bekenden persoon begeven, aldaar beloond, en zichtbaar van het papier ontdaan worden. Hetzelfde wordt nu onder aanhoudend vergrooten van den afstand herhaald, dat wil zeggen voor zoover de gezichtskring van den hond zich uitstrekt. b. Het geleerde wordt in omgekeerde orde herhaald, dat wil zeggen, de africhter voert hem aanvankelijk weder op kleinen afstand mede en zendt hem daarna op bovenaangegeven wijze naar den assistent-africhter terug. Hierbij kan laatstgenoemde hem in den beginne aanroepen. c. Herhaling van de punten a en b. door twee den hond geheel of gedeeltelijk onbekende personen, (militairen in tenue). d. Bij een rustenden troep, den hond van de veldwacht naar het voorpostendetachement zenden en bij een met veiligheidsmaatregelen marcheerenden troep hetzelfde verrichten, van de spits of voortroep en omgekeerd. N.B. Het bij de dressuur voor den hond zichtbaar bevestigen van een papier of stukje karton aan den halsband, heeft ten doel hem lang zamerhand tot het besef te brengen, dat zijn handeling dient tot het overbrengen van het een of ander. Later wordt het over te brengen rapport in een in den halsband speciaal daarvoor aangebracht blikken kokeitje geborgen. Het rapport moet steeds van adres voorzien zijn, dat men desnoods buiten het kokertje kan doen uitsteken, opdat elk militair, die den hond op zijn weg ontmoet, afgaande op dat adres, hem onder opnieuw aanwijzing der richting verder zal kunnen zenden. II. Het leeren overbrengen van patronen. Het overbrengen van patronen staat in zulk een nauw verband met de voorgaande oefening, dat hiervoor geen speciale dressuur noodig is. Slechts dient den hond een soort harnachement te worden aan gegespt, dat hem het dragen der patronen aan beide zijden van het lichaam vergemakkelijkt en hem worden aangeleerd dien last met spoed te dragen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 205